LO har sedan tidigare varit missnöjt med regeringens hantering av TTIP vilket kan vara orsaken till att näringsminister Mikael Damberg blev av med frågan i sin ministerportfölj. Det kan vara så att LO ha fått statsminister Stefan Löfven (s) att flytta TTIP-frågan till Ann Linde, nya handels och EU-ministern.
Nu går 6F ut och sätter extra tryck i frågan genom ett debattinlägg i Svenska Dagbladet där förbunden kräver att den "svenska regeringen måste nu tydligt och offentligt ge garantier om att fackliga rättigheter eller beslut fattade av Sveriges riksdag aldrig kan betraktas som ett handelshinder".
Och det är ultimativt:
"Om inte en sådan juridiskt bindande garanti säkerställs tvingas vi inom 6F att säga nej till ett nytt handelsavtal. Detta måste vara reglerat. Vi vill inte se en liknande rättsutveckling som blev följden av det svenska EU-medlemskapet."
6F listar sina krav på att
* investeringsskyddet inte accepteras i avtalet.
* förhandlingarna om TTIP föregår med full öppenhet.
* arbetstagarnas rättigheter i varje enskilt land ska respekteras fullt ut.
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.