• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

30 Jun 2023

”Krisen tar aldrig semester”

För företag som inte är förberedda, kan kriser som uppstår under semesterna slå hårt, anser Niclas Karnhill, krisexpert på pr-byrån Miltton.

Detta kommer snart hända. Kommunikationsavdelningen på ett företag tar semester. En vikarierande presschef hyrs in som visserligen kan kommunikation men inte verksamheten och organisationen. Samtidigt är vdn ’någonstans i Asien’ och företagets expert som sitter på alla fakta seglar på västkusten. Nyckelpersonerna kommer vara spridda över världen men har några saker gemensamt – de har stängt av sina mobilnotiser och är oförberedda på det som snart händer.

Det är nu krisen slår till. När den första journalisten ringer kommer vikarierande presschefen instinktivt svara ’vi återkommer’ och lägga till ’det är ju semestertider’ för lite sympati. Sedan börjar cirkusen. Hen kommer jaga telefonnummer, leta som besatt efter fakta, men ingen kommer nås och siffrorna och bakgrunden hittas inte. Därefter händer varje presschefs mardröm. En lång artikel publiceras med citat från arga kunder och en branschexpert som uttrycker tvivel. Efter en lång rad kritiska punkter avslutas artikeln med ’företaget återkom inte med en kommentar’.

Journalisten gör sitt jobb, kunden utnyttjar sin självklara rätt att vara kritisk även under juli och experten agerar enligt arbetsbeskrivningen. Den enda som inte klarar sitt uppdrag är företaget.

Man kan lockas att tro att kommunikationskrisen startar när vikarierande presschefen lyfter telefonen. Men svårigheterna började i själva verket redan i våras när företaget inte gjorde de nödvändiga krisförberedelserna. Kanske var det kommunikationschefen som inte tog scenarierna och de möjliga konsekvenserna på allvar, eller så gjorde hen det men fick inte tillräcklig budget och mandat av ledningsgruppen. Oavsett tog företaget inte riskerna på allvar. Man kommer stänga kontorsdörren första veckan i juli, glömma att låsa och lämna kontoret oförsäkrat.

Det intressanta är att detta företag, och många andra som snart kommer uppleva kriser, hade kunnat undvika sommarkaoset genom några grundläggande och självklara åtgärder. PWC gjorde en intressant undersökning om kriskommunikation 2019, faktiskt den största i sitt slag. Man intervjuade över 2 000 chefer och undersökte extra noggrant de 1 400 av dessa som upplevt en kris i närtid. Det visade sig att de som lyckas klara kriserna bäst var de som var förberedda med planer, träningar och simulationer. De kunde snabbt ta fram fakta och de agerade som ett lag. Faktum var att dessa företag ofta blev starkare efter krisen än man var innan.

Detta stämmer med kriserna jag upplevt, men jag vill lägga till en sak. Det första man måste göra är att förstå sitt uppdrag. Alltså, verkligen förstå. Gör man det så kommer man automatiskt ge resurser, tid och förståelse för förberedelserna. Man måste inse att ansvaret för verksamheten genom ett magiskt trollslag inte förvinner i början av juli för att sedan starta igen fyra veckor senare. Ansvaret är konstant. Det gäller leveranser och service. Och det gäller kommunikation.

Krisen tar aldrig semester. Så förbered dig.

Niclas Karnhill, krisexpert på Miltton

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-25, 06:59

”Har ai tagit död på webbplatsen?”

DEBATT. Behövs webbplatsen i ai- och Tiktok-tider?  Den behövs mer än någonsin, Mårten Bokedal, senior manager på Optimizely.

debatt
2026-03-18, 01:13

”Har slutet av Metas storhetstid gått oss obemärkt förbi?”

Pr-konsulten Madeleine Fransson Stöök undrar varför så få reagerar på de stora förändringar Meta inför nu i ett ”desperat försök till överlevnad”.

debatt
2026-03-09, 22:55

”Europa investerar i lunchförmåner – varför släpar Sverige efter?”

Det är dags att Sverige återinför subventionerade restaurangluncher för anställda, anser Hélène Podsadni Nilsson, vd, Edenred, ett företag som jobbar med förmåner för anställda.

debatt
2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
2025-11-18, 04:39

”Erik Slottner, granska Sveriges digitala beroende av amerikanska molntjänster”

Molnkrascher hos Amazon och Microsoft visar hur farligt beroende vi är av globala molnleverantörer, skriver Joakim Öhman vd och grundare på Elastx och uppmanar it-minister Erik Slottner (kd) att initiera en nationell sårbarhetsgranskning av Sveriges digitala beroende.

debatt
2025-11-17, 06:06

”Har vi marknadsfört sönder marknadsföringen?”

Marknadsförare måste sluta göra reklam för sin egen marknadsföring, dess reslutat i form av tillväxt ska tala för sig själv, skriver Shafqat Islam, operativ chef för Optimizely.

debatt
2025-10-15, 06:19

”Bygger din marknadsföring på insikt – eller illusion?”

Sam Jahanfar, vd och grundare på byrån Rule ifrågasätter siffrorna som används som underlag och utvärdering av marknadsföring och då inte minst i e-handeln. Han pratar ”glädjesiffror” och ”falsk trygghet”.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Grundaren går men Swedish FinTech Association består
  • Konsumentverket granskar 40 influerare – här är listan
  • Geelmuyden Kiese värvar från Prime
  • Tar vägen från facket till taxin
  • Veckans Brief 13: Strategin som ska lyfta MP– Ros…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram