• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Apr 2018

Gröna Städer vill ha hårdare statlig styrning av Agenda 2030-arbetet

I oktober 2017 bildade organisationen Gröna Städer hållbarhetskommissionen. Tanken var att visa hur Sveriges hållbarhetsarbete kan effektiviseras. Rapporten är nu klar. Den bygger på en genomgång av regleringsbrev och instruktioner som styr myndigheternas arbete för ett urval av myndigheter. Kommissionen har även granskat hur den statliga styrningen av det regionala och lokala Agenda 2030-arbetet fungerar och följs upp.

I oktober 2017 bildade organisationen Gröna Städer hållbarhetskommissionen. Tanken var att visa hur Sveriges hållbarhetsarbete kan effektiviseras. Rapporten är nu klar. Den bygger på en genomgång av regleringsbrev och instruktioner som styr myndigheternas arbete för ett urval av myndigheter. Kommissionen har även granskat hur den statliga styrningen av det regionala och lokala Agenda 2030-arbetet fungerar och följs upp. Vilka nationella incitament finns för samt sett över hur incitamenten fungerar.
Viljan att genomföra Agenda 2030 är god, konstaterar kommissionen, men:
 
* styrningen av hållbarhetsarbetet är ”inte är optimalt organiserat idag”.
* sektorsintressen riskerar att prioriteras.
* det saknas en ”övergripande och sammanhållen mål- och uppföljningsstruktur.
 
Gröna Städers förslag på bättre Agenda 2030-arbete
* Regeringen utvecklar budgetprocessen mot ”tvärsektoriella och integrerade analyser”.
* Budgetens mål kopplas tydligare ihop med målen i Agenda 2030.
* Agenda 2030 får en tydligare parlamentarisk förankring med hjälp av en parlamentarisk kommitté i riksdagen.
* Staten tar ansvar för att städerna och landsbygden ”utvecklas i samklang med sin omgivning – inte var och en för sig” möjligen med hjälp av en ”nationell urbanpolitik”.
* De transportpolitiska målen ses över enligt Trafikverkets önskemål.
* Upphandlingsmyndigheten ska ”tydligare prioritera” arbetet med att uppdatera databasen för hållbarhetskriterier och ska inrätta en rutin för systematisk uppdatering.
* En uppföljningsmodell för Sveriges hållbarhetsarbete tas fram, den ska också med kunna användas av både kommuner och landsting.
* Rådet för främjande av Kommunala Analyser, RKA, och SCB ska fastställa ”tillförlitliga indikatorer”, som vägleder kommunerna och landstingen i deras hållbarhetsarbete.
 
Gröna Städers hållbarhetskommission
Roger Tiefensee (c), kommunpolitiker i Flen, tidigare riksdagsledamot
Anna Ljungdell (s), tidigare kommunstyrelseordförande i Nynäshamn
Erik Persson, Gröna Städer
Lars Eriksson (s), riksdagsledamot, Civilutskottet
Terje Johnsson, grön konsult, ÅF
Åsa Johansson, kommunstyrelseordförande i Hagfors och ordförande i SABO
Peter Nohrstedt, hållbarhetschef SKL Kommentus inköpscentral
Claes Tingvall, professor i skadeepidemiologi seniorkonsult för ÅF

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram