Det var den socialdemokratiska regeringen som införde överskottsmålet 1997 i samarbete med Centerpartiet i syfte att minska statens finansiella nettoskuld, som hade uppstått i 90-talets finanskris. Det finansiella sparandet skulle uppgå till 2 procent av BNP.
‑ Tanken var att skulden skulle betas av till 2010. Men det uppnåddes redan 2005. Då började vi analysera detta och tyckte det var dags att ändra på det. Principen med ett mål är bra och det är bra att lagstadga om det. Ett fast politiskt ramverk tror vi på. Men om sparandet ska ligga på plus hämmar det den privata sektorns förmögenhetsutbyggnad.
Jonas Frycklund tycker att de offentliga finanserna är tillräckligt stabila för att ändra överskottsmålet.
‑ Jag ser inga problem med att den glider mot noll. Säg så här, mellan -1 och noll ska sparandet ligga på. Sätter vi målet på säg noll och kör i tio år, kan olika saker hända. Vi kan ligga kvar på 20 procent eller glida ner mot noll. Går det för snabbt, får man bromsa.
‑ Om man gör skattesänkningar som höjer tillväxten, då förbättrar det strukturen och det skapas högre tillväxtbanor. Men jag vill inte i detta sammanhang berätta vilka skatter det är, det är väl de skatterna Svenskt Näringsliv brukar prata om.
‑ Jag tycker man ska det seriöst och att det ska utredas inom regeringskansliet. Det bör ske på ett brett och seriöst sätt. Det är inget man över en dag svänger om.
‑ Det här är en lobbyingfråga för oss. Men ska man ändra överskottsmålet är det en långsiktig sak. Det behövs seriösa argument och aktörer som stödjer det. Det är inget man driver i en annonskampanj.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Om uppdraget Vårdföretagarna arbetar för goda och långsiktiga förutsättningar för privata vård- och omsorgsgivare och för en välfärd med hög kvalitet, valfrihet och utvecklingskraft. Nu söker vi en näringspolitisk expert med ansvar för Individ- & Familjeområdet, som inbegriper bland annat den sociala barn- och ungdomsvården samt LSS. Du arbetar nära våra medlemsföretag och branschstyrelsen med frågor som är viktiga för branschens utveckling och långsiktiga förutsättningar. Du ingår i det näringspolitiska teamet och utöver branschansvaret för Individ & Familj är du med och driver andra näringspolitiska frågor. Du analyserar aktuella politiska frågor, tar fram förslag och underlag och driver påverkansarbete gentemot beslutsfattare, myndigheter och andra relevanta aktörer. I rollen ingår bland annat att: driva och utveckla näringspolitiska frågor, med huvudsakligt fokus på individ och familj analysera politiska förslag och samhällsutvecklingen ur medlemsföretagens perspektiv ta fram remissvar, rapporter, debattartiklar och andra underlag företräda Vårdföretagarna i exempelvis statliga utredningar, myndighetsdialoger och andra externa sammanhang bidra till opinionsbildning och kommunikation kring prioriterade frågor samarbeta nära våra medlemsföretag, branschstyrelser och kollegor inom Vårdföretagarna och Almega. Vem söker vi? Vi söker dig som har 3–5 års relevant erfarenhet av politiskt arbete, samhällspolitisk analys eller påverkansarbete. Du har ett starkt intresse för näringspolitik och välfärdsfrågor. Erfarenhet av eller kunskap om frågor inom individ- och familjeområdet är meriterande. Du är en mycket god skribent och kan omsätta komplexa frågor till tydliga budskap och konkreta förslag. Du är trygg i externa sammanhang och har förmåga att skapa förtroendefulla relationer med såväl medlemsföretag som beslutsfattare och andra intressenter. För att...

