Paula Jacobsson är ena delen av The Scandinavian Pumas som driver en hemsida, skriver böcker och bloggar. Pumorna vill rikta blicken mot en arbetsmarknadspolitik som de anser skuldbelägger och traumatiserar dem som har hamnat utanför. Samtidigt är hon noga med att poängtera att hon är ”politiskt färgblind”.
Nu har hon själv varit arbetslös i mer än 450 dagar och därmed en del av Fas 3-programmet, som hon ser som det tydligaste exemplet på en "havererad" samhällssyn.
– "Det enda sättet att slåss mot makthavare som enskild är att ständigt påtala de uppenbara dumheterna och hoppas att någon någonstans ska reagera på det. Jag vill se en tung opinionsbildning, inte bara spridda skurar som det varit under en lång tid nu. Många undrar vad vi kan göra, men vi lever efter filosofin att det är svårt att somna med en mygga i rummet.
Under 2006 fick Paula Jacobsson ett uppdrag från Svenskt Näringsliv. Hon skulle, via pr-byrån Springtime, under nio månader resa runt i Sverige för att få en heltäckande bild av hur den svenska arbetsmarknadspolitiken fungerar. Hon höll föredrag och arrangerade möten med näringslivsrepresentanter, arbetssökare och arbetsförmedlare. Hon drog slutsatsen att Arbetsförmedlingen inte fungerade alls oc h hennes upplevelser resulterade i boken ”Jobbigt: så fungerar jobbsverige” som hon skrev tillsammans med pumakollegan Pernilla Wadborg. I dagarna sammanställer Paula Jacobsson ytterligare en samhällskritisk bok.
– Den heter ”Moder Svea – en dum blondin” och innehåller en blogg som jag skrev under tre månader. Det är en kritisk blogg som är lite bredare, den handlar inte bara om arbetsmarknaden utan också om värderingar i den svenska politiken och moralfrågor.
Paula Jacobsson säger att hon har haft nytta av sin bakgrund inom pr för att nå ut med det egna opinionsbildningen.
– Jag har jobbat mycket med att skriva i mitt jobb som copywriter. Jag vet hur man ska skriva för att folk ska studsa till, jag kan använda rätt kanaler och komma i kontakt med journalister. När det gäller att träffa politiker väljer många att inte svara alls. Ibland undrar vi om det krävs att vi ställer oss utanför riksdagen i s&m-utstyrsel för att Hillevi (Engström) och Fredrik (Reinfeldt) ska prata med oss.
Hon fortsätter:
– Vi lever i ett litet land och det är hysteriskt att vår opinionsbildning inte ens kan skapa en liten våg på ytan. Vi försöker stegra oss i hur vi jobbar, men samtidigt måste vi kunna stå för vad vi gör och ha ryggen fri. De arbetslösas situation tas inte på allvar.
Paula Jacobsson och Pernilla Wadborg har inte bara försökt använda sig av konventionella vägar för att nå ut med sitt budskap. 2008 hade de en idé om att skapa en dokusåpa där de medverkande skulle vara jobbsökare. Syftet var att visa på de höga trösklarna in i arbetslivet.
– Det var en programidé som byggde på att följa ett antal arbetssökande på deras väg till jobb. Vi ville visa alla trösklar, men också att ge dem mycket hjälp. Tanken var att vi skulle blanda allvar med sarkasm. Det skulle bli underhållande men med udden riktad mot politikerna. Vi pitchade idén för bland annat tv-produktionsbolaget Baluba där Peter Settman är chef. Han var väldigt intresserad men sedan rann det ut i sanden. Jag vet inte exakt vad det föll på.
Paula Jacobsson säger att det är svårt att bli uppmärksammad när man pratar om arbetslöshet och utsatthet. Det är därför Fas 3-frågan inte lyfter i samhällsdebatten.
– Det har aldrig varit sexigt att skriva om arbetslösa. Det är dessutom en grupp utan makt och som sitter helt i händerna på samhället och människor som hamnar där blir inte så intressanta; hur ska de kunna påverka? Arbetslösa diskrimineras precis som invandrare och homosexuella.
Det handlar också om att arbetslöshet i många fall är förknippat med skam och att få vill bli ”de arbetslösas fejs utåt”.
– Många skäms för att vara med i samhällsdebatten eftersom både media och politiken har skuldbelagt arbetslösheten på de arbetslösa. För många är också ekonomin helt satt ur spel, vilket gör att man bara fokuserar på att överleva, inte att skapa opinion.
Vad är ditt nästa steg?
– Det är att få ut boken och göra väsen av den. Eftersom den innehåller mycket svart humor kommer förhoppningsvis några tycka att den är kul och därmed öka debatten igen. Annars kommer jag att fortsätta att följa med i hur man hanterar människor i Fas 3 och inte tillåta att vi blir en anonym grupp som man kan köra över.
– Det är att få ut boken och göra väsen av den. Eftersom den innehåller mycket svart humor kommer förhoppningsvis några tycka att den är kul och därmed öka debatten igen. Annars kommer jag att fortsätta att följa med i hur man hanterar människor i Fas 3 och inte tillåta att vi blir en anonym grupp som man kan köra över.
Oscar Örum
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
