• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

01 Jul 2010

Cisions koncernchef efter Pir-köpet: Vi ser oss om efter fler bolag

I går kom pressmeddelandet om att Cision förvärvar Public and Investor Relations PIR Svenska AB. Pressmeddelandet doftar stor jätte köper nya kunder över hela centrala Stockholm, eller vad sägs om ”Genom att kombinera PIRs kundbas med Cisions prisbelönade tjänsteplattform CisionPoint förstärker vi vår svenska marknadsposition”. Till Dagens Opinion säger Hans Gieskes:

I går kom pressmeddelandet om att Cision förvärvar Public and Investor Relations PIR Svenska AB. Pressmeddelandet doftar stor jätte köper nya kunder över hela centrala Stockholm, eller vad sägs om ”Genom att kombinera PIRs kundbas med Cisions prisbelönade tjänsteplattform CisionPoint förstärker vi vår svenska marknadsposition”.
Till Dagens Opinion säger Hans Gieskes:

– Vi ser Pir som ett komplement. Vi kan dela på utvecklingskostnader och vi blir starkare nordiskt.  Affären är en del av en nordisk konsolidering.

Pir omsatte 7 miljoner kronor på sju medarbetare och visade en vinst på 2,5 miljoner kronor. Köpeskillingen borde ligga på strax under 10 miljoner som hamnar i ägaren Maths Ohlssons ficka, minus skatt förstås. När affären går i lås 1 juli, får han rapportera tll Cisions Sverigechef Magnus Thell, Koncernchefen Hans Gieskes slingrar sig på frågan om köpeskilling.

– Vi avslöjar den inte. Transaktionen är inte så stor att den behöver redovisas.

Kommer ni att behålla varumärket Pir för ert erbjudande inom presstjänster?

– Mycket sannolikt kommer vi att göra om varumärket. Pir är ett bra varumärke. Men det är också ett mindre varumärke.

Blir det fler förvärv från Cision?

– Vi ser oss hela tiden om efter kompletterande bolag som ger oss ökade marknadsandelar.

Någon ny affär på gång?

– Det kan jag inte kommentera.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Lobbyist leder Ledarna
  • Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • Saab nämndes 36 000 gånger på tolv marknader

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram