• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Jul 2024

Westander ner 18 procent – går med förlust

Pr-byrån Westander inleder för första gången ett räkenskapsår med att gå med förlust.

Byrån rapporterar själv om siffrorna via en halvårsrapport för det första halvåret 2024.

Byrån tappade 7,1 miljoner, motsvarande 18 procent av byråintäkten under det första halvåret jämfört med motsvarande period under 2023. Byråintäkten landade därmed på 31,2 miljoner kronor.
Rörelseresultatet för perioden landande på en förlust på -1,7 miljoner kronor jämfört med en vinst på 4,5 miljoner i fjol.

”Vinstraset förklaras av att våra intäkter minskade rejält samtidigt som personalkostnaderna var i princip oförändrade”, kommenterar Westanders vd Patrik Westander.

Han ser dock ett ”ljusnande trendbrott”.

”Den tydliga känslan är att uppdragsgivarnas beslutsprocesser nu går snabbare och under andra kvartalet ökade äntligen antalet nya kunder igen”, säger Patrik Westander.

Enligt Westander stod företag för 65 procent av byråintäkten under det första halvåret, följt av intresseorganisationer, 30 procent, och myndigheter för 5 procent.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-19, 00:06

Narva ner 8,7 procent

Under sitt senaste räkenskapsår (brutet oktober) minskade kommunikationsbyrån Narva omsättningen med 8,7 procent.

Affärer
2025-05-16, 07:35

Bättre snurr för pr-byråerna

Det är bättre fart på pr-byråernas affärer under det första kvartalet 2025 jämfört med motsvarande period 2024. Det visar organisationen Precis barometer bland medlemmarna, de större pr-byråerna.

Affärerpr
2025-05-13, 07:15

Mediebyråernas köp rasar

Mediebyråernas köp av reklamutrymme har minskat hittills i år. Under april minskade köpen ytterligare.

Affärermedier
2025-05-13, 06:56

Minskad vinst med vinstutdelning på Strandberg Haage

Pr-byrån Strandberg Haage höll intäkterna under sitt senaste räkenskapsår, 2024, men tappade i lönsamhet. Det blev ändå över till vinstutdelning.

Affärerpr
2025-05-12, 10:23

Novus vänder ner

Undersökningsföretaget Novus har lämnat sin rapport för det första kvartalet år 2025. Kurvorna pekar nedåt.

AffärerUndersökning & Analys
2025-05-08, 10:29

Insynskommittén vill skärpa lagen om bidrag till partier

Den parlamentariska insynskommittén föreslår flera skärpningar av insynslagen som rör finansiering av partier. Bland annat ska partier redovisa kostnader för valkampanjer och lån. Här är förslagen.

Affärerpolitik
2025-05-07, 05:29

UNDERSÖKNING: Svenskarna vill ha ökat kulturstöd – både statligt och privat

Sex av tio svenskar säger sig konsumera kultur minst en gång per vecka och villigheten att betala för ett kulturevenemang har ökat under det senaste året. Över 40 procent tycker att stödet för kultur ska öka och det gäller både skattemedel och privat finansiering. Det visar en undersökning från Verian, beställd av organisationen Svensk Scenkonst.

AffärerkulturUndersökning & Analys
2025-05-06, 08:23

Bindefeld minskar – men miljonutdelning

Pr-byrån Bindefeld tappade både lönsamhet och intäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i juli). Men det räckte ändå till en miljonutdelning till ägarna.

Affärerpr
2025-05-05, 13:19

Nystartad byrå kliver in i Precis

De stora pr-byråernas organisation Precis har får in en ny byrå som medlem. En byrå som endast är ett år gammal.

AffärerBransch
2025-04-28, 06:03

Indikator vinner miljonupphandling

Undersökningsföretaget Indikator klarade alla skall-krav och vinner en myndighetsupphandling.

AffärerKundrörelserUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • SVT erövrar ytterligare politisk Expressen-reporter
  • Veckans Brief: 100 söker jobbet som påverkare åt…
  • Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB
  • Narva värvar ir-tungviktare

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram