• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Apr 2024

Verian vs Novus: Diffar för S och SD i april

Både Verian och Novus har i dagarna släppt väljarbarometrar för april. För S och SD spår de två instituten olika utvecklingar jämfört med mars.

Både Verian och Novus kommer fram i stort sett samma tal för Socialdemokraterna, 34,6-34,7. Novus ser dock ett tapp på 1,6 procentenheter medan Verian ser en ökning på 0,9 1,6 procentenheter.

Enligt Verian minska SD med 1,2 1,6 procentenheter till 19,5 medan partiet ökar hos Novus med 0,5 1,6 procentenheter till 19,6.

Verian och Novus är emmeller tid rörande överens om att Moderaterna ökar med runt 1 1,6 procentenheter till 20,5 procent. ¨

Novus ser en större ökning för regeringen än Verian men båda undersökningsföretagen kommer fram till att den ligger på 47,1 procent.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

opinionsundersökning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-29, 08:52

NOVUS/LENNOX: Politiska budskap ska främst locka väljare

Pr-byrån Lennox tänker göra ett antal opinionsmätningar fram till valet 2026. Den första är tänkt att reda ut hur väljarna ser på politikernas budskap.

opinionsundersökningprval 2026
2025-10-23, 09:38

Väljarnas favoriter utanför riksdagen

Undersökningsföretaget Verian har kollat vilka partier utanför riksdagen som är väljarnas favoriter. Detta genom en fritextfråga i den ordinarie väljarbarometern, som besvarades av 3 000 i oktober.

opinionsundersökningval 2026
2025-06-11, 10:39

S & SD ökar hos LO – M ökar hos LO

UPPDATERAD. Enligt SCBs partisympatiundersökning för maj 2025 ökar S och SD sitt stöd bland LO-medlemmarna medan det råder femårslägsta för M.

arbetsmarknadopinionsundersökning
2025-06-05, 08:16

SCB: MP, S och C rycker fram

I SCBs partisympatiundersökning för maj 2025 är i tur och ordning Miljöpartiet, Socialdemokraterna och Centerpartiet vinnarna.

opinionsundersökning
2025-04-07, 11:05

Nytt opinionsinstitut siktar in sig på spärren

Ett nytt opinionsinstitut river igång med riksdagsspärren framför ögonen. Den första undersökningen släpps i dag.

opinionsundersökningUndersökning & Analysval 2026
2025-02-13, 13:58

VERIAN: Tidö knappar in på oppositionen – C under strecket

Undersökningsföretaget Verians väljarbarometer för februari visar att Tidöregeringen knappar in på opinionens försprång i väljarstöd.

opinionsundersökning
2025-01-29, 09:32

Oppositionen drar ifrån efter kräftgång för KD & L

Tapp för Tidö-regeringens minsta partier innebär att oppositionen drar ifrån i väljaropinionen i Novus mätning för januari 2025.

opinionsundersökning
2024-09-25, 07:37

NOVUS: SD kör i kapp M

Sverigedemokraterna är på väg att komma i fatt Moderaterna. Liberalerna och Kristdemokraterna ligger fortsatt under riksdagsspärren. Det visar Novus väljarbaromeer för september.  

opinionsundersökning
2024-06-13, 13:31

SCB: Endast två partier ökar sedan valet

Bara två partier har ökat sina väljarandelar sedan riksdagsvalet 2022 på ett statistiskt säkerställt sätt. Det visar SCB partisympatiundersökning för maj 2024.

opinionsundersökning
2024-05-06, 10:34

INDIKATOR-NOVUS: Ännu inga mandat för Folklistan

UPPDATERAD. Folklistan, som med hjälp av sina profiler Sara Skyttedal och Jan Emanuel, försöker till ta mandat i EU-valet 2024, är fortsatt frånvarande i undersökningsinstitutens valbarometrar.

EU-valet 2024opinionsundersökning
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 36: Myndighet köpte pr för miljoner…
  • Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena…
  • 500 växer med 3
  • L-motionärer vill luckra upp anti-SD-linjen
  • En ny och ny chef i Sacos styrelse

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram