• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

23 Jul 2021

TT:  Vi tar ansvar för hur Copy Right Agent driver in pengar

TT anlitar danska Copy Right Agent för att driva in pengar för bilder som använts av aktörer ovetande om att de är upphovsrättskyddade.  Copy Right Agent har anklagats för att använda sig av hårda och ”gansterliknande” metoder och i går skrev pr-konsulten Petter Andreasson ett mejl till de högsta cheferna för TTs ägare Schibsted och Bonnier och påpekade oegentligheter. Men Per-Anders Broberg, vd, chefredaktör och ansvarig utgivare, tycker att han har på fötterna.

TT anlitar danska Copy Right Agent för att driva in pengar för bilder som använts av aktörer ovetande om att de är upphovsrättskyddade.  Copy Right Agent har anklagats för att använda sig av hårda och ”gansterliknande” metoder och i går skrev pr-konsulten Petter Andreasson ett mejl till de högsta cheferna för TTs ägare Schibsted och Bonnier och påpekade oegentligheter. Men Per-Anders Broberg, vd, chefredaktör och ansvarig utgivare, tycker att han har på fötterna.

När det gäller fysiska produkter som ”man råkar ta med och missar att betala i kassan” förstår alla vad som gäller, säger Per-Anders Broberg.

– Men vi ser nu allt fler upphovsintrång när det gäller bildmaterial för de fotografer och bildbyråer vi jobbar med. Ytterst är det deras bilder vi förmedlat och säljer. Vi vill inte att deras bilder ska användas utan att de får betalt. Vi har tittat på hur andra nyhetsbyråer i Europa jobbar med att använda agenter och har anlitat Copy Right Agent. Hur de formulerar sig och driver på, tar vi ansvar för och jobbar med.

Per-Anders Broberg utvecklar:

– När vi går ut och säger vilken tidsfrist som gäller och vilken ersättning som ska betalat är det viktigt med ett tonläge som sker på ett sätt som vi kan stå bakom. Där har inte Copy Right Agent någon annan uppfattning.  Vi har också jobbat mycket med kommunikationen om upphovsrätt och användande på vår hemsida.

Att det sker fel när Copy Right Agent driver in pengar för bilder som någon har använt, medvetet eller omedvetet, sticker Per-Anders Broberg inte under stol med.

– Det händer att någon har köpt bilder på ett korrekt sätt och att någon påpekar det. Det har hänt ett antal gånger. Då är det klart att vi rättar till det. Sedan finns det andra som tycker att bara man plockar bort bilden så är det bra. Det kan vi ha olika uppfattningar om, om vi ska avstå ersättningar eller inte.

– Med allt detta sagt, vill vi inte vara som den olympiska rörelsen, som går lite för hårt fram närt det gäller hur OS-ringarna får användas. Vi ser ju att det ibland handlar om ungdomar eller skolarbete och att det inte är satt i system. Men kommer det till stora företag, kommunikationsbyråer och organisationer menar vi att medvetenheten måste vara större och att det är skäligt att göra rätt för sig.

Är inte Copy Right Agents jakt på bildanvändare ett hot mot yttrande och tryckfriheten, när det till exempel gäller aktörer som vill citera och visa hur medier rapporterar om en nyhet?
 – Det där är en kombination av sedvänja och upphovsrättslagstiftning.  Man kan inte kringgå upphovsrätten för att man gör en skärmdump och använder bilden illustrativt. Länkar man till någon publicering finns det reglerat. Men skärmdumpar är en gråzon eller riskzon beroende på hur du vill uttrycka det.

Hur mycket pengar drar ni in via Copy Right Agent?
 – Vi pratar aldrig om den typen av affärsuppgörelse. Jag är förvånad över att det finns så mycket obetalda bilder och oreglerat användande där ute.

Får Copy Right Agent betalt efter bildanvändande de upptäcker och drar in pengar till?
 – Nej, vi har ett commitment att de betalar för att de hjälper oss och för arbetet som går åt.

Per-Anders Broberg påpekar att det är TT som fattar slutgiltigt beslut när det ska krävas in ersättningar.

– Det är viktigt för oss att arbetet sker i två steg. Copy Right Agent gör ett första urval. Sedan motkontrollerar vi. Då är det TT själva som väljer vilka ärenden som ska drivas vidare, säger han och lägger till:

– Merparten accepterar, en del vill ta en diskussion. En mindre del vill inte acceptera. Jag tycker att är ett lite lättvindigt att tänka att man bara har använt en bild, men det sitter ganska många därute som har som levebröd att ta och sälja de här bilder och upphovsrätt är viktigt.

  • Pr-konsult tar strid om TTs indrivningsmetoder – mejlar Bonnier och Schibsteds koncernchefer
  • ”Varför använder TT gangstermetoder?”

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-24, 07:32

Dagens ETC ökar men vänder till förlust

Mediehuset Dagens ETC ökade omsättningen under 2025 men vände likväl en vinst till förlust.

Affärermedier
2026-08-20, 08:29

Bonnier köper Ny Teknik

UPPDATERAD. Som Dagens Opinion tidigare har rapporterat förvärvar Bonnier News Business  Ny Teknik Group.

Affärermedier
2026-08-18, 12:06

5 miljoner back för Kvartal

Med en ökande skara betalande läsare lyckades tidningen Kvartal öka omsättningen under 2025 med 60 procent. Likväl blev det en miljonförlust.

Affärermedier
2026-08-18, 07:52

Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar entreprenörsapp

Den förra politikern och entreprenören Jan Emanuel och Alexander Ernstberger fängelsedömd tidigare vd för pensionsbolaget Allra samt entreprenören Mikael Lundell frontar Gritch, en app för entreprenörer.

Affärer
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 20:30

Acast köper kreatörer för 190 miljoner – Piers Morgan följer med

Poddbolaget Acast, noterat på Nasdaq i Stockholm, förvärvar ett amerikanskt kreatörsnätverk för 190 miljoner kronor.

Affärermedier
2026-08-11, 11:15

Bromsad miljonförlust för Prime

Pr-byrån Prime fortsätter att gå med miljonförlust. Men förlusten bromsades under 2025. Under det senaste räkenskapsåret minskade Prime omsättningen med 5,4 procent till 105 miljoner kronor. Byråintäkten föll med 1,3 procent till 65 miljoner kronor. Personalstyrkan minskade med nio till 52 snittmedarbetare. Personalkostnaden föll med 16 procent till 62 miljoner kronor. Prime redovisar en rörelseförlust på -5,7 miljoner kronor, vilket dock är en förbättring jämfört med -13,0 miljoner kronor år 2024. Prime täcker förlusten med innestående vinstmedel varav 7,1 miljoner kronor nu återstår. Intäkt per anställde ökade med 16 procent till 1,250 miljoner kronor och personalkostnad per anställd minskade med 1,4 procent till 1,192 miljoner kronor.

Affärerpr
2026-08-10, 07:09

Kekst ner 12 procent efter partnertapp

Pr-byrån Kekst CNC tappade under 2025 två partners, tappade byråintäkt och vände till miljonförlust.

Affärerpr
2026-08-07, 07:15

2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Pa-byrån Lumo Advice presterade en rörelsemarginal på 41 procent under 2025. Rörelsevinsten per medarbetare låg på 2,1 miljoner kronor.

Affärerlobbyingpr
2026-08-06, 06:06

Geelmuyden Kiese ökar – men vänder till förlust

Geelmuyden Kiese fusionerade under 2025 in förvärven Wikberg & Frisk och Hoc och ökade intäkterna men vände till en förlust.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • Socialdemokraterna kör största kampanjen i Stockholm
  • Veckans Brief 24: Kriskonsult tog fram policy till…
  • Diplomat Hämtar seniorkonsult på Bravida
  • Svenska Tecknare kampanjar med satirer på partiledarna

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram