TCO räknar med att förslagen ska kosta ett par miljarder kronor inledningsvis. Utöver det omfördelas kostnader mellan exempelvis Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
här är huvuddelarna i TCOs förslag
* För studenter är sjukersättningen idag knutet till studiemedel, borde knytas till studieaktivitet.
* För studenter är sjukersättningen idag knutet till studiemedel, borde knytas till studieaktivitet.
* Egenföretagare vet inte vilket skydd de har. Det måste de få veta. Sjukförsäkringen behöver prognostiseras efter förväntade intäkter för småföretagare.
* För dem med korta och många anställningar är risken stor att hamna utanför sjukförsäkringen. I dag får de bara beräkna inkomst på sex månaders anställning. De bör få räkna in även kortare anställningar.
* Rehabiliteringskedjan för långtidssjukskrivna behöver förlängas. Möjligheten till långtidssjukskrivning behöver ett nytt steg, på ett år så att den sjukskrivnas kompetens får chans att matchas mot rätt yrken. Den sjukskrivna ska alltså inte som i dag prövas mot hela arbetsmarknaden efter sex månader.
* Arbetsförmedlingen och försäkringskassans samarbetar. Det är rätt väg att gå men samarbetet behöver vidareutvecklas och få mer resurser.
* Ökade drivkrafter för arbetsgivare som inte tar sitt ansvar. Där vill TCO införa delfinansiering av sjukfrånvaron. Kostnaderna för de korta sjukskrivningarna ska i stället minska för arbetsgivarna.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
