• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 May 2023

Pressbyrån låter Dawit Isaak komma till tals med ai

Pressbyrån låter med hjälp av artificiell intelligens, ai, den sedan 22 år fängslade reportern Dawit Isaak åter komma till tals.

Pressbyrån uppmärksammar varje år pressfrihetens dag och så även i år. I år har Pressbyrån tillsammans med Reportrar utan gränser låtit ChatGPT, skriva en artikel utifrån Dawit Isaaks tidigare texter, både publicerade och censurerade.  36 000 ord har matats in. Resultatet av körning publiceras som en artikel i Expressen. Artikeln lyfter vikten av pressfrihet.

”På Pressbyrån har vi i över hundra år arbetat för att distribuera fri press till det svenska folket och att uppmärksamma pressfrihetens dag är ett av många sätt för oss att förvalta det arvet. Användningen av ai kändes dessutom som ett högst aktuellt och spännande sätt att sätta fokus på denna mycket viktiga fråga”, kommenterar Lennart Schultz, marknads- och kommunikationschef på Pressbyrån och Reitan Convenience i Sverige.

Pressbyrån har för kampanjen jobbat med sin reklambyrå Åkestam Holst.


 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

kampanjmedier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-16, 07:55

Valet lyfte mediebyråernas affärer

UPPDATERAD. Mediebyråernas köp av reklamutrymme ökade med 16 procent under augusti. En de av ökningen kommer från investeringar i politiska reklam under valspurten.

Affärermedier
2026-09-09, 08:32

S och Magdalena Andersson tar täten i medierna

Tidigare har Socialdemokraternas partiledare haft en lägre profil i medierna. Men förr veckan, vecka 36, toppar både hon och partiet vad gäller antal insag / artiklar i medierna, enligt Retriever.

medierval 2026
2026-09-09, 06:32

Här är Tiktok-chefens nya jobb

Tiktoks Nordenchef Liv Sandberg landar ett nytt, internationellt toppjobb, men med svensk bas.

arbetarrörelsermedier
2026-09-08, 05:33

SVT Agenda får kritik för val av slutdebatt

I söndags höll SVT-programmet sakpolitisk slutdebatt inför valet. Både val av ämne och sätt att sköta debatten på får hård kritik.

medierval 2026
2026-09-07, 06:53

V-ledaren besökte Hundstallet – virtuella hundar nästa

Hos organisationen Hundstallet som tar hand om och återetablerar utsatta hundar, är det full fart på både valrörelsen och på ett utvecklingsprojekt med virtuella hundar och insamling via blockkedja.

kampanjopinionsbildningval 2026
2026-09-02, 21:05

Moderaterna rycker fram i medierna

Moderaterna och partiledaren Ulf Kristersson tog andelar i mediebevakningen under vecka 5, enligt Retriever. Elisabet Thand Ringqvist och språkrören tappade andelar.

medierval 2026
2026-08-27, 00:08

Fördjupad förlust på Omni

Schibsteds nyhetsaggregator Omni tappade under 2025 i omsättning och fördjupade förlusten.

Affärermedier
2026-08-25, 07:18

DN startar valpodd med komiker

Dagens Nyheters ledarredaktion sjösätter till valspurten en politisk podd med en komiker.

medierval 2026
2026-08-24, 13:50

Svenska Tecknare kampanjar med satirer på partiledarna

Svenska Tecknar inleder en kampanj i Stockholm där alla partiledare visas upp i form av en satirteckning.

kampanjval 2026
2026-08-24, 07:32

Dagens ETC ökar men vänder till förlust

Mediehuset Dagens ETC ökade omsättningen under 2025 men vände likväl en vinst till förlust.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • INFOSTAT: Blockskillnaden inom felmarginalen
  • Norrsken vill öka valdeltagandet med kebab
  • V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm
  • MP valfiskar med hård reklampolicy för Stockholm
  • ”Nu ökar trycket på C”

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram