• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

17 Mar 2016

Politiker backar Ifs logga-ut kampanj

If har undersökt saken och har kommit fram till att sex av tio personer använder sin surfplatta eller mobil i sängen efter att de gått och lagt sig. Med ett sociala medier-proffs som Clara Henry, Marie Serneholt och Daniel Frank (Menwithclass) och deras över 4 miljoner följare, drar If igång kampanjen Offline O’Clock. I två veckor ska sociala medieproffsen och andra namnstarka personer som ansluter få så många som möjligt att göra samma sak. Allt för att förbättra sömnen.

If har undersökt saken och har kommit fram till att sex av tio personer använder sin surfplatta eller mobil i sängen efter att de gått och lagt sig.
Med ett sociala medier-proffs som Clara Henry, Marie Serneholt och Daniel Frank (Menwithclass) och deras över 4 miljoner följare, drar If igång kampanjen Offline O’Clock. I två veckor ska sociala medieproffsen och andra namnstarka personer som ansluter få så många som möjligt att göra samma sak. Allt för att förbättra sömnen. If har också fått med sig politiker som Marith Hesse (m), landstingspolitiker i Västra Götaland och Lars Hjälmered (m), riksdagsledamot och vice ordförande i näringsutskottet.
 
– Det här är en varumärkesbyggande kampanj som syftar till att fler ska gilla If, genom att vi tar ställning i en viktig fråga som engagerar många. Vi vill sätta fokus på det faktum att vi sover mindre och mindre, samtidigt som vi ägnar allt mer tid åt våra skärmar kvällstid. Vi vill få människor att delta i experimentet Offline o´Clock och därmed börja reflektera över hur de själva använder sociala medier sent på kvällen, säger Caroline Uliana, informationschef på If.

Vad har ni för mål?
–
Målet är att få igång en bred diskussion i sociala medier, traditionella medier och hemma runt köksbordet om hur användningen av mobiltelefoner och ipad kvällstid påverkar sömnen. Alla måste hitta sitt eget sätt att förhålla sig, men det är viktigt att man faktiskt ställer sig frågan om ens skärmanvändning påverkar ens sömn. Om svaret är ja behöver man hitta nya rutiner – som att bestämma sig för att gå offline kl 22.

Att uppmana folk att logga ut, kan inte det uppfattas som otidsenligt?
–
Jag tror att det ligger helt rätt i tiden! Vi är idag inloggade en stor del av vår vakna tid, på gott och ont, och många känner att det är en utmaning att jonglera med sociala medier och sömn på ett sunt sätt. Det stora engagemanget och alla positiva kommentarer i sociala medier redan igår när experimentet drog igång visar att folk tycker att det här är något som behövs.
 
If backar upp kampanjen med en reklamfilm där sociala medier-proffsen uttalar sig om sina surfvanor varvat med varnande experter.
If jobbar med reklambyrån Forsman & Bodenfors samt mediebyrån OMD.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-03-30, 07:23

Johan Ingerö köper byrå

Johan Ingerö, som efter ett bröllop har bytt namn till Johan Ingerö Alias, köper in sig i en pa-byrå.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Trio från HUI startar insiktsbyrå
  • Anders Lago kan bli indragen i korruptionshärva i Södertälje
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning
  • Tobiis komchef till pr-branschen
  • INFOSTAT: M och V större bland förstagångsväljarna

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram