NTM som ger ut lokaltidningar som Corren, Norran och Södermanlands Nyheter äger sedan tidigare byråerna Fluid och Onlinevoices. Nu klipper NTM till med nästa förvärv som gäller marknadsföringsbyrån Ampilio, som har sitt säte i Västerås.
Byråns omästtning låg på 26, 7 miljoner kronor under 2023 och gjorde en förlust på -3,4 miljoner kronor. Personalstyrkan uppgår till åtta medarbetare.
Byrån är inriktad på performance marketing och datadriven marknadsföring och vill vara med och leverera under uppdragsgivarnas hela kundresor,
”Ampilio har precis den profil vi söker och blir ett perfekt komplement till Fluid och Online Voices. Vi kan nu erbjuda våra kunder ännu fler kreativa tjänster inom digital marknadsföring och ta större plats på marknaden”, kommenterar Annie Lidesjö, operativ chef på NTM.
Affären innebär att NTM förvärvar majoriteten av aktierna i Ampilio. Grundarna Peter Bergdahl och Simon Ekberg fortsätter som vd och vice vd.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

