Tidigare har Skandia hävdat att kostnaderna för advokater, konsulter och rådgivare under den så kallade Skandiaaffären, där Skandia Liv köpte Skandia, landade på 160 miljoner kronor.
SVT avslöjar dock i dag att den sanna summan snarare ligger på 231 miljoner kronor.
I samband med bolagsaffären tog Skandia också hjälp av kommunikationsbyrån JKL. Det berättar presschefen Jonas Collet.
– Vi gjorde det just när vi gick ut med affären i december. Det är ju rätt mycket jobb som ska göras på kort tid. Var femte svensk är kund hos oss och då är det rätt många som vi vill informera på rätt sätt samtidigt. Gör man ett av Sveriges största förvärv så är det många människor som involveras, och då blir det en stor extra belastning, säger han.
Men det mesta av jobbet skötte dock bolaget självt.
– Vi gör så generellt, vi tycker att det är billigare och effektivare. Vi har inga byråer på retainer, säger Jonas Collet.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
