Inte mindre än 57 personer ingår i årets Guldäggsjury.

Reklamtävlingen Guldägget anordnas av kommunikationsbyråernas intresseorganisation Komm, som i år har ökat ut juryn. Detta beror på att ytterligare en kategori har tillkommit, effekt-kategorin.

 

här är ledamöterna i Guldäggets jury 2021

aktivering, audio & integrerat
Elisabet Fischer, kategoriordförande, audio, Volt

Jerker Fagerström, kategoriordförande, aktivering, Publicis (Saatchi & Saatchi)

Johanna Hofman-Bang, kategoriordförande, integrerat, Forsman & Bodenfors

Louise Moberg, Prime Weber Shandwick

Per Jaldeborg, Bloomy Ideas

Eva Råberg, Stendahls

Joakim Khoury, Åkestam Holst

annonsering & utomhus
Christoffer Dymling, kategoriordförande, utomhus, King

Lisa Granberg Gille, kategoriordförande, annonsering, TBWA

Fredrik Sundqvist, Garbergs

Katja Janford, ANR BBDO

Simon Göthson, Emakina DBG

Amalia Pitsiava, Saatchi & Saatchi

Jonas Frank, frilans

digitalt & innovation
Ebba Grenninger, kategoriordförande, innovation, Jung Relations

Hanna Björk, kategoriordförande, digitalt, Acne

Johan Helander, Familjen

Anna Werkell, Ingo

Leo Dal, Forsman & Bodenfors

Cecilia Högkvist, Isobar

Nayeli Kremb, Perfect Fools

 

förpackningsdesign & identitetsdesign
Oskar Lübeck, kategoriordförande, identitetsdesign Bold

Isabell Dahlborg Lidström, kategoriordförande, förpackningsdesign, Grow

Cecilia af Petersens, Nord ID

Anton Gårdsäter, Essen International

Hanna Hein, Doberman

Zeke Tastas, River

Christofer Blom, Creuna/Knowit Experience

 

hantverk
Patrick Gardner, kategoriordförande, MediaMonks

Anisa Dzindo, B-Reel

Bo Gustafsson, DVA Studio

Linda Elers, M&C Saatchi

Johan Holmström, frilans

Senay Berhe, frilans

Shazi Özdemir, frilans

 

kortare filmer & längre filmer
Annika Frankel, kategoriordförande, längre filmer, Creuna/Knowit Experience

Petter Dixelius, kategoriordförande, kortare filmer, Nord DDB,

Cornelia Opitz, Madre Pictures

Adam Gäfvert, King

Richard Ntege, frilans

Leon Phang, The&Partnership Nordics

Kalle Håkanson, TBWA

 

pr
Hannes Kerstell, kategoriordförande, Carve Sthlm

Aynur Isayeva, Gullers Grupp

Bjarne Darwall, Forsman & Bodenfors

Jasmine Falk, Jung Relations

Mikael Owilli, Borg & Owilli

Mandarva Stenborg, Abby Priest

Susanne Johansson, Nord DDB

 

effekt
Jerker Winther, kategoriordförande, Åkestam Holst

Annika Rehn Frobell, Drama Queen

Nils Vahlund, Lundberg & Co

Erika Fondin, M&C Saatchi

Amanda Engström, Prime Weber Shandwick / United Minds

Mehrnaz Bejne, Garbergs

Marie Rudolphie, Identity Works