• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 May 2026

Aftonbladet värvar SVT-profil

En av SVTs med profilerade programledare går över till Aftonbladet.

Det är Alex Letic som går till Aftonbladet och mer specifikt tidningens nystartade radiokanal. Han kommer att leda morgonsändningarna live tillsamman med Linda Hjertén. Alex Letic ska även skriva kolumner för Aftonbladet.

”Alex Letic har ett tempo, en närvaro och en förmåga att vara mitt i händelsen som passar perfekt i Radio Aftonbladet. Tillsammans med Linda Hjertén får vi en morgonsändning med både tyngd, energi och tydlig puls. Det här är Aftonbladet i ljud. Vi vill att det ska höras vilka vi är, i tempot, i tonaliteten och i hur vi berättar”, kommenterar Lotta Folcker, publisher på Aftonbladet.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelsermedier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-12, 08:46

Arla snor Max komchef

UPPDATERAD. Mejerikoncernen Arla värvar Max Burgers kommunikationschef.

arbetarrörelser
2026-06-12, 07:53

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

medier
2026-06-10, 07:58

Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping

Efter en omfattande urvalsprocess med många sökanden hittar Svenska Kraftnät till slut en ny kommunikationsdirektör i Linköping.

arbetarrörelser
2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-08, 00:30

Redgert växer till 60 med ny kvintett

Pr-byrån Redgert värvar en kvintett till Sverigekontoret som därmed kommer upp i drygt 60 medarbetare.

arbetarrörelserpr
2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Arla snor Max komchef

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram