Det är Camilla Linder som tar över som ordförande för Finansförbundet. Hon kommer från en roll som ordförande Finansförbundets koncernklubb på Swedbank. Hon har även varit förbundets andra vice ordförande.
”Som tidigare ordförande för Finansförbundets största koncernklubb är hon van vid att navigera i en turbulent omvärld som påverkar branschen på många olika sätt”, kommenterar Ulrika Boëthius.
Finansförbundets kongress utsåg inte bara en ny ordförande utan tog även två kongressuttalanden:
* fortsatt fokus på hur de finansanställdas arbetsmiljö påverkas när ai intelligens och andra högteknologiska arbetssätt införs i allt högre utsträckning.
”För att ny teknologi ska kunna användas på ett hållbart och ansvarsfullt sätt krävs att de anställda involveras i beslut när tekniken ska införas”, kommenterar Camilla Linder.
*fortsatt fokus på formen för samarbetet med arbetsgivarsidan, Finansmodellen, som innebär ett kollektivavtal utan ett angivet slutdatum.
”Tillsvidareavtalet har gagnat båda parter på flera områden. Men för att Finansmodellen ska fortsätta leverera krävs det att båda parter upprätthåller sitt engagemang”, kommenterar Camilla Linder.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
