• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 May 2025

Erik Slottners digitaliseringsstrategi sågas

It-minister (kd) Erik Slottners digitaliseringsstrategi saknar konkreta mål och Sverige halkar efter inom ai, lyder kritiken.

I går presenterade Erik Slottner it-strategin, som består av övergripande mål, delmål och åtgärder inom respektive område som regeringen planerar att genomföra.

De fem områdena är: digitalisering av näringslivet, den offentliga förvaltningen, välfärden och konnektivitet. ai, säkerhet och data.

”Allt för länge har digitaliseringspolitiken varit spretig och svår att följa upp. Nu lanserar vi en digitaliseringsstrategi som sätter en riktning för hur vi ska navigera kommande fem år inom allt från ai-kompetens i Sverige till sjökablar i Arktis”, kommenterar civilminister Erik Slottner.

Han betonar att it-strategin ska sätts medborgarna i centrum.

”Vi har ett tydligt fokus på att använda digitaliseringen för att förenkla i vardagen, bland annat genom en slags medborgarapp. Om vi samlar kontakterna med myndigheter och andra viktiga digitala tjänster på samma ställe kan vi underlätta i vardagen”.

Regeringen aviserar även en ”unik” ai-strategi och en molnpolicy.

–  Ska Sverige på riktigt vara en ledande tech-nation och en digital pionjär och vara konkurrenskraftigt samtidigt som vi lyfter offentliga sektorn, så ser jag inte det när jag läser strategin. Jag ser inte att det finns något kraftfullt trendbrytande, säger Åsa Zetterberg, vd på branschorganisationen TechSverige.

Hon utvecklar:

– Sedan finns det några tydliggjorda mål och någon vision och vi ser ändå en regering som går samman om en it-strategi. Vi kan se det här som startskottet för något mer.

Vad saknar du särskilt?
– Vi har sagt att det behövs ett rejält kompetenslyft. Vi saknar personer med digital spetskompetens i Sverige och har satt 100 000 fler techspecialister till 2030 som mål. Liknande har andra länder gjort, men vi saknar det lite mer kraftfulla initiativet på kompetensområdet.

Mathias Sundin, ledamot i AI-kommissionen, toksågar den del av it-strategin som tar upp ai.

– Vi i AI-kommissionen lämnade in vår rapport redan efter halva tiden eftersom vi tyckte att Sverige hade halkat efter i ai-omställningen. Vi tyckte att Sverige borde gå upp i stabsläge och samla beslutskraft kring statsministern så att vi skulle komma igång snabbt. Det man gör i it-utredningen är att avisera att det ska komma en ai-strategi. Det är bara business as usual, fast ännu långsammare, säger han och lägger till:

–  Det tog regeringen lika lång tid att bestämma sig för att ta fram en ai-strategi som för oss att skriva en. Så kan vi inte ha det. Det är bedrövligt.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

artificiell intelligenspolitik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-24, 05:49

Klart för nordiskt-baltiskt ai-center

Norden får ett ai-center med huvudsekretariatet i Stockholm.

artificiell intelligens
2025-10-23, 14:37

Ebba Busch (kd) stuvar om bland statssekreterarna

Energi- och näringsminister och partiledare Ebba Busch (kd) stuvar om bland statssekreterarna.

arbetarrörelserpolitik
2025-10-22, 05:57

Volodymyr Zelenskyj till Linköping

I dag, onsdag den 22 oktober 2025, kommer Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till Sverige i allmänhet och till Linköping i synnerhet. Saab kommer att vara på plats.

medierpolitik
2025-10-19, 08:18

MP till val på fyra klimatspår – och statliga elektrifieringsavtal

Under partiets kongress i Västerås (svensk kärnkrafts huvudstad) presenterade Miljöpartiet (MP) fyra ”framtidsspår” som klara Sveriges klimatmål. Ett av förslagen är statliga elektrifieringsavtal mellan företag och elproducenter.

politikval 2026
2025-10-17, 07:33

SCB: Användningen av generativ ai ökar

SCBs undersökning om ”befolkningens it-användning” visar att användningen av generativ ai ökar med 12 procentenheter under 2025.

artificiell intelligensUndersökning & Analys
2025-10-15, 08:54

Anna-Karin Hatt (c) avgår

Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt avgår.

arbetarrörelserpolitik
2025-10-14, 14:13

Så många såg partiledardebatten

Ungefär var åttonde röstberättigad svensk tittade någon gång på partiledardebatten i SVT Agenda söndagen 12 oktober 2025. Det framgår av statistik från tv-branschens mätbolag MMS.

medierpolitik
2025-10-07, 17:45

Moderaterna rycker i toppen – ledamöterna som skrev flest motioner

UPPDATERAD. Den allmänna motionstiden är avslutad. Antal motioner ökade med 18 procent till 3 738. Moderaterna drygade ut sitt avstånd i toppen, men i ett mindre parti skrivs det fler motioner per ledamot.

politik
2025-09-29, 08:21

Ai-användandet upp – men AI-kommissionen larmar

Personer födda på 00-talt är de flitigaste användarna av ai-verktyg år 2025, enligt rapporten Svenskarna och internet från Internetstiftelsen. 39 procent av svenskar över åtta år gamla använder ai-verktyg. Det får organisationen AI-kommissionen att larma.

artificiell intelligensUndersökning & Analys
2025-09-25, 05:36

M vill ersätta ”jobbskatteavdrag” med ”jobbavdrag”

Inför arbetsstämman 23-26 oktober i Västerås presenterar en arbetsgrupp flera förslag som ska skapa ökad tillväxt. Ett av förlsagen är att samla alla saker som gör det värt att jobba under begreppet ”jobbavdrag” och skrota paradnumret ”jobbskatteavdrag”.

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Magnus Ranstorp och Paulina Brandberg söker samma jobb
  • Reklamprofil blir chef för Fotografiska
  • The Labyrinth värvar liberalt
  • Här är vinnarna i Swedish Content Awards 2025
  • Akavia värvar från Demoskop

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram