• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Feb 2024

Dick Erixons EU-agenda

SD kopplade Samtidens och Riks ansvariga utgivare Dick Erixon var överraskningsnamnet när Sverigedemokraterna presenterade till topplista över partiets kandidater till EU-valet. Han har en fråga som han särskilt ska driva.

–   Det finns mycket att röja i mot allt större EU-befogenheter och EU-budgetar. Det har exploderat över åren. Sedan vi gick med för 20 år sedan har EU kostat 20 miljarder euro. Stalin hade femårsplaner. EU har sjuårsplaner.

Dick Erixon säger att han nu ska lägga nästan all sin kraft, om han kommer in i EU-parlamentet, på att minska EU-budgeten.

– Jag har jobbat som ekonom och ska försöka komma in i budgetkontrollutskottet i parlamentet. Det är nog inte så hög konkurrens om att få sitta där. Men jag gör det för att kontrollera så att man inte ska få så mycket pengar att göra sig av med. Jag gör hellre det än ägnar mig åt personstrider. Jag vill visa svenska folket hur det är och att avgifterna hela tiden ökar. Det första steget borde vara att ta se till så att det minskar och att skattpengarna stannar i de nationella parlamenten.

Är du för ett Swexit?
– Nja, Sverige behöver frihandelszonen. Den kan vi inte lämna som det ser ut nu. Men man borde titta på hur det ska gå till och förbereda sig på att gå ur EU. Då blir man starkare förhandlingarna. Det vet alla som till exempel förhandlar hyra för juridiska personer. Så fungerar det i Bryssel också.

Fler frågor du ska jobba med?
– Det beror på hur många ledamöter SD får. Partiet måste få komma upp i 15 procent för att få lika många som i dag (3 stycken), säger Dick Erixon och lägger till:

–  Svenska ledamöter har varit alldeles för svaga. Det finns ett uttryck, ’att förhandla som en svensk’. det betyder att lägga sig platt omedelbart. Så ska det inte vara. Dem som blir vald företräder svenska folket, inte EU. Det är ett annat mentalt tänkande.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

EU-valet 2024

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-22, 11:34

SD och M får bassning av Integritetsskyddsmyndigheten

Både Moderaterna och Sverigedemokraterna får reprimander från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

EU-valet 2024Undersökning & Analysval 2022val 2026
2024-10-22, 05:38

Moderaternas två framgångsfaktorer i EU-valet 2024

Moderaterna lyckades öka från 16,8 till 17,5 i EU-valet 2024. Partiet kunde därmed uppfylla två av tre satta mål. Partiets eftervalsanalys pekar ut två framgångsfaktorer.

CaseEU-valet 2024
2024-09-17, 10:50

Här är kommisionärernas portföljer

Ordförande Ursula von der Leyen har tillkännagivit EU-kommisionärernas portföljer., något som Politico har berättat om.

arbetarrörelserEUEU-valet 2024
2024-07-23, 09:56

Svenska EU-parlamentariker på nya poster

UPPDATERAS. Flera av de svenska EU-parlamentarikerna får nya poster för EU-parlamentets nya mandatperiod.

EU-valet 2024
2024-06-20, 05:33

Tomas Tobé (m) blir vice i EPP

Moderaternas EU-ledamot Tomas Tobé blir vice ordförande för EU-parlamentets största grupp.

arbetarrörelserEU-valet 2024
2024-06-16, 13:31

EU-valet: Röstmagneterna och vallokomotiven

Här är listan på de 151 kandidaterna som fick över 1 000 personröster i EU-valet och listan som över valloken som drog hem den största andelen av personrösterna till partiet.

EU-valet 2024
2024-06-16, 08:42

EU-kandidaterna som fick mest sökningar på Tiktok

Undersökningsföretaget MyTelescope har tidigare kunnat mäta hur det söks på Google. Nu klarar företaget även Amazon och Tiktok. Först ut är en körning på vilka topp-EU-kandidater det söktes mest på året före valet.

EU-valet 2024
2024-06-12, 07:47

Hård kamp (sd) om platserna i EU-parlamentet

UPPDATERAD. Med 2 066 av 6 589 valdistrikt räknade, ser chanserna för Sverigedemokraternas listttrea Dick Erixon i EU-valet ut att ta vittra bort.

EU-valet 2024
2024-06-11, 07:32

Anna Maria Corazza Bildt (l) har ännu chansen att ta sig till Bryssel

Hittills är det ganska jämt lopp mellan Liberalernas två toppkandidater i kampen om partiets enda plats i EU-parlamentet.

EU-valet 2024
2024-06-10, 08:49

Opinionsinstituten som prickade EU-valet bäst – alla missade SD

En analys av de preliminära valresultaten för EU-valet visar att SVTs vallokalsundersökning prickade EU-valet bäst. Alla undersökningsbolag missade SDs stora tapp.

EU-valet 2024Undersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 35: Brottsmisstänkt utgav sig som…
  • Magda Gad tror på gräsrotsfinansiering –…
  • Messiah Hallberg och Anders Holmberg slåss om…
  • Sex nya i SDs styrelse
  • Sara Skyttedals nya jobb

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram