Bonnier lägger bud på Readly
Readly har sedan 2012 byggt upp sin tjänst för prenumeranter och har idag över 400 000 prenumeranter som får tillgång till 7 500 magasin och tidningar.
Readly omsatte under år 2021 478 miljoner kronor och gjorde en rörelseförlust på -210 miljoner kronor.
Bonnier News lägger, via Tidnings AB Marieberg, ett bud på 12 kronor per aktie. Kursen stod senast i 7,4 kronor per aktie. Bonniers bud är värt 455 miljoner kronor.
Ett erbjudande ska offentliggöras 7 december 2022. Bonnier hoppas få klart affären till 13 januari 2023.
Bonnier anser via börsinfo att Readly ”skulle gynnas av att ha en ägare som också producerar delar av det innehåll som finns på tjänsten” och tänker sig att ”införandet av egenproducerat innehåll skulle möjliggöra fortsatt finansiering av kvalitetsjournalistik samt annat högkvalitativt innehåll och därigenom ett förhöjt erbjudande för prenumeranterna”.
Bonnier tänker sig att lägga in sin ”omfattande bas av 6 miljoner läsare som dagligen tar del av Bonnier News Groups innehåll”.
Utöver det utlovar Bonnier en långsiktig finansiering och investeringar i plattformen.
Readlys största ägare är i dag
Swedbank Robur Fonder 8,8 procent
Tredje AP-Fonden 6,0
Zouk Capital 4,4
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.