• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 Jun 2025

Almega går in ”tyngre än någonsin” i Almedalen

Almega är in Almedalen för att pränta in att tjänstesektorn är avgörande för Sverige.

Almega, tillsammans med sina medlemsförbund, är närvarande under hela Almedalsveckan.

Totalt är det 62 medarbetare från Almega och Almegas medlemsförbund som deltar i Almedalen i år.

– Det är en tydlig satsning på att stärka vår närvaro och vår röst i det offentliga samtalet under veckan, berättar Réka Tolnai, opinionsstrateg på Almega.

Det innebär att fler Almega-representanter deltar under Almedalsveckan än någonsin tidigare.

– Det visar på hur viktigt vi anser att Almedalsveckan är – särskilt året innan ett riksdagsval. Just detta år är ett unikt tillfälle att arbeta proaktivt med policyutveckling i samtal och diskussioner med politiker och andra aktörer. Nästa år, under valrörelsen, riskerar många frågor att hamna i skymundan eller politiseras. Därför är det nu vi vill påverka.

 I det officiella programmet figurerar Almega på 47 programpunkter. Utöver det tillkommer evenemang som står utanför programmet.

– Vi har ett omfattande program med flera seminarier varje dag, rundabordssamtal med beslutsfattare, expertpaneler samt enskilda möten med politiker, näringslivsrepresentanter och andra samhällsaktörer. Vår närvaro är strategiskt planerad för att både synliggöra tjänstesektorns betydelse och föra en konstruktiv dialog om framtidens arbetsmarknad.

Almegas viktigaste frågor under veckan handlar om att lyfta tjänstesektorns avgörande roll för svensk ekonomi och arbetsmarknad. Almega har avgränsat det till tre specifika områden:

– Hur vi skapar ökad tillväxt i hela landet.

– Hur vi bekämpar den höga arbetslösheten – trots kompetensbrist.

– Hur vi säkerställer rätt förutsättningar för företag inom tjänstesektorn att växa och anställa, säger Réka Tolnai och lägger till:

– Vi vill att fler ser tjänsteföretagen som den drivande kraften för framtidens jobb, innovation och välfärd.

Vad är er övergripande målsättning med Almedalsveckan?
– Vårt mål är att fler beslutsfattare och opinionsbildare ska lämna Visby med en tydlig insikt: Tjänstesektorn är Sveriges största arbetsmarknadssektor – det är här jobben skapas, tillväxten sker och samhällsutvecklingen drivs framåt. För att lyckas med det krävs att politiken skapar bättre förutsättningar för våra företag, inte minst vad gäller kompetensförsörjning, regelverk och beskattning.

Alex Mörén

Biträdande redaktör och reporter

alex@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

almedalen 2025

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-07-14, 07:33

De var flitigast i Almedalen 2025

Pr-byrån Influera har sammanställt listan över personernas som deltog i flest paneler under Almedalsveckan 2025. Flera M-politiker låg högt på listan.

almedalen 2025
2025-07-01, 06:57

Försvarsfrågan lyfte under Almedalsveckan

Under Almedalsveckan presenterades flera försvarsnyheter. Det i kombination med andra händelser i omvärlden ökade mediernas bevakning av försvarsfrågor. Det visar en körning som Saab har beställt av Retriever.

almedalen 2025Undersökning & Analys
2025-06-30, 06:37

Något upp för Almedalstalen – ras för M

Partiledartalen under Almedalsveckan 2025 ökade något i publik, enligt en sammanställning av Region Gotlands siffror som Dagens Opinion har gjort.

almedalen 2025Undersökning & Analys
2025-06-27, 14:58

”Ebba Busch kan ta striden med militären om vindkraften”

KLIMATVALVINNARNA. Almedalsveckan 2025 är startskottet för partiernas profilering inför valet. 2030-sekretariatets vd Mattias Goldmann kommenterar varje dag hur respektive parti kan skapa en valvinnare via sin klimatpolitik. Näringsminister Ebba Busch och Kristdemokraterna har en möjlighet att ta en position genom att ta strid med militären om vindkraften.

almedalen 2025debattklimatval 2026
2025-06-27, 09:03

Ung vänster: ”Almedalen är ett politiker- och lobbyistjippo”

My Kårlycke, förbundsordförande i Ung vänster, berättar att förbundet är på plats under Almedalsveckan för att ”föra en radikal vänsterröst i de politiska samtalen och debatterna”.

almedalen 2025politik
2025-06-27, 07:41

”V kan visa att vanliga arbetare drabbas värst när klimatet ändras”

Vänsterpartiet har inför de senaste valen hamnat högst i stora miljöorganisationers rankingar, men i praktiken är det sedan helt andra frågor partiet har valt att ta strid för. Många klimatengagerade minns också hur partiet utlovade Sverigepriser på fossila drivmedel och ville stoppa ny elöverföring mellan Sverige och omvärlden, och hur den tidigare klimatpolitiska talespersonen Jens Holm lämnade uppdraget i protest mot partiets politik. Vem som nu har uppdraget är det få som vet, och det är oklart i vad mån partiet backat från sina tidigare ur klimatperspektiv så negativa löften eller om de fortsatt gäller – och om partiledningen vid nästa prishöjning på el eller drivmedel kommer med något liknande igen. Väljarframgångarna i EU-valet handlade nog inte enbart om Jonas Sjöstedt som folkkär person utan också om hur han starkt profilerade klimatfrågan. Det kan visa vägen framåt för partiet, som skulle kunna ha hög trovärdighet i att konkretisera det ofta vagt hållna begreppet klimaträttvisa. Här finns definitivt en berättigad kritik av hur lite av de många miljarderna för den gröna omställningen som kommit de mindre bemedlade till godo. Alltifrån elbilspremier till solcellsstöd gagnar de som redan har det gott ställt, medan kollektivtrafiken blivit dyrare och begagnade elbilar knappt går att uppbringa i Sverige längre. Därtill kan Vänsterpartiet med trovärdighet visa hur det är vanliga arbetare som drabbas värst när klimatet ändras, både i Sverige och utomlands med den internationella solidaritet som vänstern akut behöver omprofilera för att den inte ska vara en allvarlig black om foten. En sådan profilering skulle...

almedalen 2025debattklimatval 2026
2025-06-26, 14:08

”Elisabeth Svantesson tycks aldrig tröttna på att posera vid en bensinmack”

KLIMATVALVINNARNA. Almedalsveckan 2025 är startskottet för partiernas profilering inför valet. 2030-sekretariatets vd Mattias Goldmann kommenterar varje dag hur respektive parti kan skapa en valvinnare via sin klimatpolitik. Han tror att en ny klimatpolitik kan locka lättrörliga väljare till Moderaterna.

almedalen 2025debattval 2026
2025-06-26, 14:01

Douglas Thor (muf): Almedalen är ganska annorlunda idag

MUF är i Almedalen med ett 50-tal medarbetare som deltar i ett 30-tal aktiviter.

almedalen 2025
2025-06-26, 12:55

Kampanjar med hundkött i Almedalen

Aktivister bjuder på smakprov av ”hundkött” från Gotlands ekologiska hundfarm.

almedalen 2025kampanj
2025-06-26, 11:53

De vinner Årets Aktivering i Almedalen 2025

Efter att juryn har gått tjogtals med aktiveringar har den enats om en vinnare Åres Aktivering i Almedalen 2024 ett slutresultat.

almedalen 2025
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Duo till Narva
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Timbros vice-vd till Dagens industri

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram