• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Feb 2025

Ai-förlag ger ut ratad bok om Swedbank

Förlaget Fri Tanke tyckte inte att den höll, men nu släpps den ändå, boken som ska ta upp rättegången mot Swedbanks förra vd Birgitte Bonnesen och även mediernas, främst Uppdrag gransknings roll.


Fri Tanke hade ett kontrakt med författaren Jan Söderqvist om att ge ut boken men ”det var vår interna bedömningsprocess och våra sakgranskare som bedömde att det inte var redo för utgivning i detta skick”, enligt förlagets vd Christer Sturmark.

Den 25 mars 2025 är det releasefest för boken på Maximteatern i Stockholm. Boken, som får titeln Avrättad, ska ges ut av det nystartade ai-driva förlaget Aniara som ”ljud, papper och e-rubbet”, enligt Jan Söderqvist, som förklarar val av förlag.

”Boken är het nu och behöver komma ut bums och utan ängsliga ingrepp. Och på flera språk, bland annat estniska”. Aniara fixar det.

Kommer några avslöjanden?
”Det beror på hur insatt man faktiskt är i materialet. De flesta vet ju ingenting. Eller mindre än ingenting, om de har trott på drevet. Men en del pikant blir det absolut”, berättar Jan Söderqvist, som föredrar att svara på frågor via sms. Jan Söderqvist messar vidare:

”Boken fokuserar på fyra områden: journalistik, juridik, myndighetsutövning och näringsliv. Jag utlovar skojiga ’avslöjanden’ inom alla dessa”.

Jan Söderqvist vill dock inte bjuda på några avslöjanden.

”Eftersom den inte är finansierad av Birgitte Bonnesen, är jag beroende av försäljningen”.

Vad hoppas du på för effekt?
”En angenäm effekt vore att folk få upp ögonen för hur svensk offentlighet faktiskt fungerar”.

Aniara drivs av en gemensam bekant till Jan Söderqvist och Alexander Bard, som har skrivit flera böcker tillsammans.

  • Förlaget underkände bok om Swedbank-affären – ges ut ändå

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Casemedier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-22, 06:41

UG efter HD-domen: Det uppstår ett vakuum

Efter att Högsta domstolen friar Swedbanks förra vd Birgitte Bonnesen hamnar journalister och kommunikatörer i något av ett vakuum, konstaterar Uppdrag granskning.  

medier
2026-04-21, 12:35

SVT steker Jimmie Åkesson (sd) i raggarvolvo

SVTs tittare kommer inte att få se SDs partiledare Jimmie Åkesson köra en pimpad raggvarvolvo i programmet Sveriges sämsta bögklubb.

medierval 2026
2026-04-21, 06:55

Jimmie Åkesson kör raggarbil i SVT

Den dåvarande S-ledaren Göran Persson fick dansa med kossan Doris i SVTs tv-ruta. Under valåret är planen att SD-ledaren Jimmie Åkesson ska köra en raggarpimpad Volvo i ett underhållningsprogram i SVT.

medierval 2026
2026-04-20, 13:21

Affärsvärlden köper revisions-tidning

Nya Klara Publishing, som driver Affärsvärlden, förvärvar tidningen Revisionsvärlden.

Affärermedier
2026-04-20, 05:48

Skandia lyfter paraplyet i ny kommunikation

Trygg-Hansa har i decennier hamrat in livbojen i sin kommunikation. Nu ska rivalen Skandia lyfta fram paraplyet i ett nytt kommunikationsupplägg.

Case
2026-04-15, 08:39

Henrik Jönsson värvar petad SR-reporter

Mediekanalen 100% värvar en reporter från Sveriges Radio.

arbetarrörelsermedier
2026-04-13, 15:49

Arbetet trappar upp med Tiktok-duo

LOs tidning Arbetets ledarredaktion trappar upp sin opinionsbildning inför valrörelsen med en duo som har rörlig bild som utgångspunkt.

arbetarrörelsermedierval 2026
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-08, 08:40

Bonnier-man blir åter medieombudsman

Åter värvas Allmänhetens medieombudsman från mediekoncernen Bonnier News.

arbetarrörelsermedier
2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Duo till Narva
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Timbros vice-vd till Dagens industri

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram