Boken skrivs av skribenten Jan Söderqvist, som till vardags jobba med publikationer på högerkanten som Svenska Dagbladet och Axess. Arbetsnamnet är ”Århundradets rättegång”.
Förlaget Fri Tanke hade ett avtal på plats med Jan Söderqvist och förlaget har också lyft fram boken som en kommande titel.
– Alla avtal där vi ännu inte sett manus är sådana att vi tar slutligt beslut om utgivning eller refusering. först när vi läst manus. Om vi ska ge ut en bok förutsätter det att manus blir godkänt i våra granskningsprocesser. Vi jobbar ju även ibland med debutanter och vetenskapsmän som inte är vana författare, säger Fri Tankes vd Christer Sturmark.
Dock är Jan Söderkvist en erfaren skribent och har bland annat skrivit flera böcker tillsammans med artisten Alexander Bard.
– Vi hade en deal att han skulle skriva ett manus och om det höll hade vi alla villkor på plats, berättar Christer Sturmark.
Så vad hände?
– Det var vår interna bedömningsprocess och våra sakgranskare som bedömde att det inte var redo för utgivning i detta skick.
Det lät kremlskt….?
– Det är ingen öppen process, du vet. Vi sysslar med populärvetenskap och vetenskapsjournalistik och det får inte bli fel. Vi har en granskningsprocess och är måna om att den ger grönt ljus. Fakta ska vara belagda. Så jobbar alla seriösa förlag. Så det är inte så kremlskt.
Jan Söderqvist berättar att bokens kärna ligger i rättsprocessen mot Swedbanks förra vd Birgitte Bonnesen som dömdes i hovrätten för grovt svindleri till fängelse ett år och tre månader efter ett avslöjande av SVT-programmet Uppdrag granskning.
– Jag följde processen i tingsrätten och hovrätten och har läst hela materialet och pratat med Uppdrag granskning om vad som stämmer och inte stämmer. Det är också en granskning av Uppdrag gransknings granskning och hur drev fungerar.
Hur skötte Uppdrag granskning sin granskning?
– Deras reportage om Swedbank är fyllda av felaktigheter. De har suttit med flera år gamla uppgifter som de inte begrep. De pratar om penningtvätt med nattmössan neddragen till fötterna.
Jan Söderqvist lyfter fram annat som han ser allvarligt på:
– Att det går till så här, att myndigheter som Finansinspektionen och Ekobrottsmyndigheten gör sig till förlängda armar av mediedrev.
Jan Söderqvist, som inte har haft tillgång till Swedbanks transaktionsdata, vill inte ytterligare konkretisera kritiken mot Uppdrag granskning utan hänvisar till en obemött artikel i Axess.
Har du haft kontakt med Uppdrag granskning?
– Alltså vi har stött på varandra i rättssalen och jag har varit öppen med vad jag gör och även suttit med dem ett par timmar och gått igenom mina frågor. Så har de svarat med ett 36-sidigt pm som de har skickat runt halva stan.
Hur ser du på att Fri Tanke inte vill ge ut boken?
– Det vill jag inte kommentera. Men jag kan säga så här, att när man ger ut en kontroversiell bok, vill man ha entusiaster i sin ringhörna. De som känner till Fri Tankes utgivning, kanske förstår beslutet. Jag tror ju att om de ska ge sig ut i blåst, så ska det helst blåsa medvind.
Jan Söderqvist berättar att boken håller på att redigeras på ett annat förlag och att den kommer våren 2025.
– Det har gått snabbt. Det var inte svårt att hitta ett annat förlag om jag säger så.
Var ska boken ges ut?
– Det vill jag inte svara på just nu.
Delar av näringslivet, till exempel finansmannen Mats Qviberg, opinionsbildar för att återupprätta Birgitte Bonnesen och verkar för en resning i Högsta domstolen.
Är du en del av det?
– Birgitte har vänner och bekanta som är upprörda och har bland annat börjat skriva debattartiklar. Men jag är opåverkad av den opinionsbildningen. Jag hade redan hållit på i två år när hovrättsdomen kom, jag kunde inte föreställa mig att hon skulle bli fälld. Min ingång var hur fruktansvärt ett drev kan vara.
Hur finansierar du boken?
– Jag fick ett förskott av Fri Tanke som jag behåller.
Joachim Dyfvermark, reporter på SVTs Uppdrag granskning, berättar att han har träffat Jan Söderqvist, och gett skriftliga svar på hans frågor i ett pm, som han även mejlade till Fri Tanke. Han har inga direkta synpunkter på att boken ges ut men vill inte närmare kommentera Jan Söderqvists här framförda åsikter om Uppdrag granskning.
– Jag svarar jättegärna på kritik och ställer upp på att svara på frågor om alla sakuppgifter. Men vilka är de konkreta uppgifterna?
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Plats Stockholm Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av att förena affärsnytta med samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Hos oss är säljarbetet en naturlig del av vardagen. Varje konsult tar varje arbetsdag initiativ till dialoger, bygger relationer och utvecklar samarbeten som kan leda till uppdrag. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig....
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...


