• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

14 Oct 2020

6F oenigt om att hoppa av Las-förhandlingar

En stor majoritet av de fem LO-förbunden inom det fackliga samarbetet 6F lämnar Las-förhandlingarna. Men inte alla. Därmed är det inte bara LO som splittras i frågan utan även 6F.

En stor majoritet av de fem LO-förbunden inom det fackliga samarbetet 6F lämnar Las-förhandlingarna. Men inte alla. Därmed är det inte bara LO som splittras i frågan utan även 6F.

Byggnads, Seko, Transport, Målarna, Fastighetsanställdas förbund ar röstat om att hoppa av Las-förhandlingarna. Utöver det har Pappers, som tidigare var medlem i 6F, anslutit sig. Däremot har Elektrikerna inte hoppat på samma tåg som 6F plus Pappers.

De avhoppade förbunden skriver i ett uttalande:

”Det har inte presenterats något nytt i LO-styrelsen som förändrar förutsättningarna i förhållande till tidigare beslut. Att återgå till förhandlingar trots att den så kallade Toijerutredningen ligger som en våt filt över detta är för oss obegripligt. Samtidigt har vi ett enhälligt beslut på LOs representantskap som förhindrar möjligheterna att förhandla om exempelvis saklig grund”.

Förbunden inom det splittrade 6F säger sig vara ”djupt oroade över den splittring som nu finns i denna fråga inom LO” och riktar också kritik mot den fackliga centralorganisationen.

”Vår uppfattning är att det inom LO varit brist på öppenhet och transparens i slutet av denna process. Detta är ytterligare en anledning till att det saknas förutsättningar att fortsätta dessa förhandlingar. I grunden handlar vårt ställningstagande om att vi är måna om LO. Vi tror inte att det är bra för LO att återuppta förhandlingarna”.

Urban Pettersson, förbundsordförande för Elektrikerna, skickar en skriftlig kommentar:

”Jag uppfattar att vi är överens i LO-styrelsen att vi måste öka tryggheten för alla anställda i Sverige. Men hur är vi fortfarande oeniga om. Därför har Elektrikerna valt att lägga ned sin röst för att inte förvärra situationen”.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetsmarknad

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-03, 07:08

Transport landar kollektivavtal med Ryanair

Det bitvis bångstyriga irländska flygbolaget Ryanair har efter många år i Sverige tecknat kollektivavtal med Svenska Transportarbetareförbundet, något som till exempl inte IF Metall har lyckats med vad gäller amerikanska Tesla.

arbetsmarknadinfrastruktur
2026-08-14, 00:10

IF Metall avbryter strejken mot Tesla

IF Metall avbryter från och med 19 augusti 2026 alla stridsåtgärder mot den amerikanska biltillverkaren Tesla. Detta efter en tre års strejk för att få till ett kollektivavtal för Teslas medarbetare i Sverige.

arbetsmarknad
2026-06-23, 07:51

Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO

Den fackliga centralorganisationen TCO hittar sin nay kommunikationschef hos en ledarskapsbyrå.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-27, 18:32

Lobbyist leder Ledarna

Den fackliga organisationen Ledarna har på sin kongress utsett ett nytt presidium med en förbundsordförande med lobbyism på cvt.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-25, 11:59

Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut

När fackförbundet ledare ska utse en ny förbundsordförande får inga journalister närvara. För den avgående ordföranden, som har en mångårig bakgrund som journalist på Sveriges Radio väntar en mångmiljon-fallskärm.

arbetsmarknadmedier
2026-05-12, 10:06

Vårdförbundet byter ledning

Efter 15 år byter Vårdförbundet förbundsordförande.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-04-20, 06:17

Han kan bli Teknikföretagens nya ordförande

Arbetsgivarorganisationen Teknikföretagen ska byta ordförande.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-04-01, 08:15

Arbetsmarknadens stora utmaning enligt Ardalan Shekarabi (s)

Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi pekar ut arbetsmarknadspolitikens stora utmaning för nästa mandatperiod och ger tre politiska förslag.

arbetsmarknad
2026-03-10, 14:39

Klart med ny förbundsledning för läkarna

Fackförbundet Sveriges läkarförbund har hittat en ersättare till sin för detta ordförande Sofia Rydgren Stale, som har klivit upp och blivit ordförande för den fackliga centralorganisationen Saco.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-02-25, 13:56

TCO-förbund vill avskaffa karensdagen

Det är inte bara LOs medlemsförbund som ställer sig bakom ett avskaffande av karensdagens inför valet 2026.

arbetsmarknadopinionsbildningval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • INFOSTAT: Blockskillnaden inom felmarginalen
  • Norrsken vill öka valdeltagandet med kebab
  • Efter Weber Shandwick: Går in tungt i Paritee
  • V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm
  • MP valfiskar med hård reklampolicy för Stockholm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram