• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Apr 2024

De nya EU-partierna

Den förra kd-politikern Sara Skyttedals Folklistan är inte det enda nya partiet som debuterar i EU-valet. Här är ett urval andra nykomlingar.

I går berättade Expressen om att Sara Skyttedal, som petades från KDs lista efter att ha ertappats med planer på SD-samarbete, ställer upp i EU-valet med det nybildade partiet Folklistan. Men även andra har nya partier går till val i EU-valet 2024.

Bland de till Valmyndigheten senast anmälda partierna noteras partier som Solens Frihetsparti, Origo och FEL – Företagens EU länk.

Feministiskt initiativ och partiet Vändpunkt, bildat av MP-avhopparen Carl Schlyter, går till val tillsammans under namnet Värdigt Liv med 14 kandidater.

Feministiskt initiativ grundades av bland annat Gudrun Schyman som sedermera var med om att köra i gång Klimatalliansen som också debuterar i EU-valet med två personer aktiva i Återställ Våtmarker i topp, Helen Wahlgren och Pontus Bergendahl.

Även partiet Nyans ställer upp i EU-valet och bland annat partiledaren Mikail Yüksel hoppas på en mandatperiod i Bryssel.

Trygghetspartiet har ett något udda insälj till väljarna på hemsidan:

”Det är naturligtvis så att man slänger bort sin röst om man röstar på Trygghetspartiet i EU-valet. Tanken med att ställa upp i valet är att göra reklam för Trygghetspartiet och att deklarera vårt ställningstagande i EU-frågan”.

Alla kandidater är rejält äldre än 70 år.

Det paneuropeiska partiet Volt ställer upp med fyra svenska kandidater, alla under 40 år gamla.

Under 20 år är samtliga kandidater som har gett samtycke att kandidera för partiet Ond Kyckling.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

EU-valet 2024

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-10-22, 11:34

SD och M får bassning av Integritetsskyddsmyndigheten

Både Moderaterna och Sverigedemokraterna får reprimander från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

EU-valet 2024Undersökning & Analysval 2022val 2026
2024-10-22, 05:38

Moderaternas två framgångsfaktorer i EU-valet 2024

Moderaterna lyckades öka från 16,8 till 17,5 i EU-valet 2024. Partiet kunde därmed uppfylla två av tre satta mål. Partiets eftervalsanalys pekar ut två framgångsfaktorer.

CaseEU-valet 2024
2024-09-17, 10:50

Här är kommisionärernas portföljer

Ordförande Ursula von der Leyen har tillkännagivit EU-kommisionärernas portföljer., något som Politico har berättat om.

arbetarrörelserEUEU-valet 2024
2024-07-23, 09:56

Svenska EU-parlamentariker på nya poster

UPPDATERAS. Flera av de svenska EU-parlamentarikerna får nya poster för EU-parlamentets nya mandatperiod.

EU-valet 2024
2024-06-20, 05:33

Tomas Tobé (m) blir vice i EPP

Moderaternas EU-ledamot Tomas Tobé blir vice ordförande för EU-parlamentets största grupp.

arbetarrörelserEU-valet 2024
2024-06-16, 13:31

EU-valet: Röstmagneterna och vallokomotiven

Här är listan på de 151 kandidaterna som fick över 1 000 personröster i EU-valet och listan som över valloken som drog hem den största andelen av personrösterna till partiet.

EU-valet 2024
2024-06-16, 08:42

EU-kandidaterna som fick mest sökningar på Tiktok

Undersökningsföretaget MyTelescope har tidigare kunnat mäta hur det söks på Google. Nu klarar företaget även Amazon och Tiktok. Först ut är en körning på vilka topp-EU-kandidater det söktes mest på året före valet.

EU-valet 2024
2024-06-12, 07:47

Hård kamp (sd) om platserna i EU-parlamentet

UPPDATERAD. Med 2 066 av 6 589 valdistrikt räknade, ser chanserna för Sverigedemokraternas listttrea Dick Erixon i EU-valet ut att ta vittra bort.

EU-valet 2024
2024-06-11, 07:32

Anna Maria Corazza Bildt (l) har ännu chansen att ta sig till Bryssel

Hittills är det ganska jämt lopp mellan Liberalernas två toppkandidater i kampen om partiets enda plats i EU-parlamentet.

EU-valet 2024
2024-06-10, 08:49

Opinionsinstituten som prickade EU-valet bäst – alla missade SD

En analys av de preliminära valresultaten för EU-valet visar att SVTs vallokalsundersökning prickade EU-valet bäst. Alla undersökningsbolag missade SDs stora tapp.

EU-valet 2024Undersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Trio från HUI startar insiktsbyrå
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv
  • Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram