• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

26 Feb 2014

Polisförbundet knycker Kommunals kommunikationschef

– Jag går inte från Kommunal egentligen. Jag har ju haft världens bästa jobb för världens bästa ordförande här. Men jag går istället till en ny utmaning, säger Emma Nilsson.   Hon har de senaste åtta åren jobbat på LO-förbundet Kommunal, varav de senaste fyra som kommunikationschef. Innan dess var hon åtta år på Sveriges Ingenjörer, som ingår i Saco.

– Jag går inte från Kommunal egentligen. Jag har ju haft världens bästa jobb för världens bästa ordförande här. Men jag går istället till en ny utmaning, säger Emma Nilsson.
 
Hon har de senaste åtta åren jobbat på LO-förbundet Kommunal, varav de senaste fyra som kommunikationschef. Innan dess var hon åtta år på Sveriges Ingenjörer, som ingår i Saco. När hon nu går till Polisförbundet kliver hon alltså in under TCOs paraply.
 
– Jag tar mig an hela fackföreningskartan, säger hon.
 
På Polisförbundet går hon till en början in som tillförordnad kommunikationschef och ska ansvara för press- och opinionsarbetet. Exakt när hon börjar är oklart, men på Kommunal är hon i alla fall fram till sista mars.
 
– Det ska bli spännande. Jag har 15 års erfarenhet av fackliga frågor, men det här är en helt ny yrkesgrupp som jag aldrig jobbat för. Någonstans är det en yrkesgrupp som alla vet är nödvändig för ett fungerande samhälle, men som alla har en åsikt om. Det är stora utmaningar, säger hon.
 
– Polisen ska ju genomgå en ganska stor förändring. Den går från att vara en myndighet i varje län till en enda stor myndighet, vilket innebär ett ganska stort förändringsarbete även för Polisförbundet som vill satsa på ett mer proaktivt pressarbete, opinionsbildning och kommunikation, säger hon vidare.
 
Det är inte klart vem som tar över efter Emma Nilsson på Kommunal.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • AcadeMedia slår tillbaka mot S-kampanj
  • Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram