Det är Veysel Aral som med omedelbar verkan lämnar sin tjänst som chef för affärsområde Eurasia, meddelar Teliasonera i ett pressmeddelande. Veysal Aral har anklagats för korruption under sin tid som vd för Telias operatör, Kcell, i Kazakstan.
I hans ställe går Erik Hallberg in, som senast var chef för Teliasonera International Carrier inom affärsområdet Bredbandstjänster och som tidigare varit chef för Baltikum-verksamheten.
Han kommer ingå i den nya koncernledningen som tillsätts 1 april, till följd av en ny verksamhetsmodell som Teliasonera beslutat om där de ska ta ett ”tydligare lokalt ansvar” och som ska ”stärka vår förmåga att upprätthålla och följa upp våra hållbarhets-, regelefterlevnads- och bolagsstyrningsagendor, samt stödja de lokala ledningarna och medarbetarna”.
Även Peter Borsos som nästa år tillträder som kommunikationsdirektör kommer ingå i den nya koncernledningen. Två roller är dock ännu inte tillsatta.
den nya koncernledningen från 1 april:
• Sweden, Malin Frenning, Executive Vice President (EVP). I dag chef för Bredbandstjänster.
• Eurasia, Erik Hallberg, EVP. I dag chef för TeliaSonera International Carrier.
• Europé, Robert Andersson, EVP. I dag chef för TeliaSonera Finland.
• Technology, Sverker Hannervall, Senior Vice President (SVP), Chief Technology Officer (CTO). I dag tillförordnad chef för Mobilitetstjänster.
• Technology , Åke Södermark, SVP, ställföreträdande CTO. I dag chef för Group IT.
• Commercial, vakant.
• Strategy & Business Development, Vakant.
• Finance, Christian Luiga, SVP, t f Chief Financial Officer.
• Human Resources, Karin Eliasson, SVP.
• Legal Affairs, Jonas Bengtsson, SVP, chefsjurist (från 7 jan)
• Communications, Peter Borsos, SVP (från 9 jan)
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
