• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

17 May 2013

WSP-konsult twittrade kritiskt om kollegans rapport för Svenskt Näringsliv

Rapporten, som heter ”Infrastrukturskulden”, handlar om finansieringen av framtidens infrastruktur och tar bland annat upp ”kompletterande” sätt att finansiera infrastrukturen på.   Bakom rapporten står analysföretaget WSP – men inte alla där tycks vara nöjda.   En av bolagets konsulter gick igår på Twitter till angrepp mot rapporten som personen anser utelämnar viktig fakta och riktar samtidigt kritik mot kunden och kollegorna.  

Rapporten, som heter ”Infrastrukturskulden”, handlar om finansieringen av framtidens infrastruktur och tar bland annat upp ”kompletterande” sätt att finansiera infrastrukturen på.
 
Bakom rapporten står analysföretaget WSP – men inte alla där tycks vara nöjda.
 
En av bolagets konsulter gick igår på Twitter till angrepp mot rapporten som personen anser utelämnar viktig fakta och riktar samtidigt kritik mot kunden och kollegorna.
 
Konsulten skriver bland annat: ”Jag jobbar på ett konsultbolag som skriver rapporter åt Svenskt Näringsliv”. Vore konsulten, fortsätter det, ”intresserad av att hjälpa Svenskt Näringsliv att ge mer till de rika och utarma offentlig sektor hade jag väl sökt jobb där”.
 
”De är ju kund och har sin egen beställning på vinkling. Dessutom är en av författarna gammal Timbro & skattebetalarnas förening”.
 
För Dagens Opinion utvecklar konsulten kritiken:
 
– Svenskt Näringsliv är en uppdragsgivare som vilken som helst och det sätter ramarna för hur vårt uppdrag ser ut, även om våra utredningar är neutrala. Men här har man egentligen bara tittat på hur man på ett alternativt sätt kan bekosta de infrastrukturinvesteringar som man gör. ”Så här kan man finansiera infrastruktur genom OPS” (offentlig-privat samverkan, red.anm.), säger konsulten.
 
Konsulten tillägger att det är tröttsamt när företag (Svenskt Näringsliv) bedriver lobbyverksamhet på det här viset.
 
Du menar alltså att den är vinklad?
– Jag vet inte om den är vinklad, men jag höjer bara lite på ögonbrynen för att man springer Svenskt Näringslivs ärenden. Den handlar ju inte om hur vi ska investera i infrastrukturen i framtiden utan ingångsfrågan är hur man på ett alternativt sätt ska kunna finansiera det.
 
Men det är kollegorna och kunden som du sågar. Hur tänker du där?
– Jag får ju ha en åsikt som privatperson allmänt om olika kunder. Det är svårt att skilja på när man är privatperson och när man inte är det. Men jag skulle kunna göra ett uppdrag åt Svenskt Näringsliv om min arbetsgivare ber mig om det, men jag har alltid en åsikt, säger konsulten och jämför det med att även journalister måste kunna bevaka frågor och ämnen som de har åsikter om.
 
– Man tar ju inte ställning i själva yrket. Får jag ett uppdrag så gör jag det.
 
På frågan om det inte framstår om oproffsigt, även om uttalandet gjorts som privatperson, svarar konsulten at det ”absolut finns en risk”.
 
– Men det är alltid en övervägning man måste göra, vad man väljer att twittra. Jag tycker att jag själv är ganska vaksam här. Det är en balansgång och man ska inte prata företagshemligheter. Men har man åsikter om vad arbetsgivaren gör så kan man ju få göra det en lördagskväll.
 
Konsulten tycker att det råder en sorts feghet i dag där ingen vill ge uttryck för sina åsikter.
 
– Men jag tycker att man ska öppna upp för ett klimat för diskussioner, oavsett vad det handlar om.
 
Har du fått några reaktioner från kollegor?
– Nej. Men jag vet inte om folk i min yrkeskår twittrar.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • AcadeMedia slår tillbaka mot S-kampanj
  • Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram