Samira Bouabana, lärare i grafisk form på programmet visuell kommunikation på designhögskolan Beckmans, berättar om sina verktyg för digital formgivning.

Innan hon fick tjänsten i september förra året så har hon arbetat på byrå och drivit designbyrån Hjärta Smärta. Mest känd är Samira Bouabana för projektet "Hall of Femmes" som hon drivit med kompanjonen Angela Tillman Sperandio

Vilka verktyg krävs för att formge enklare print och digitala produkter?
– Eftersom jag är formgivare själv och som representant för utbildningen på Beckmans så vill jag verkligen råda företag att anlita professionella formgivare. Numera är det lättare rent tekniskt att formge själv, men en formgivare kan alltid tillföra perspektiv och kunskap till projektet och göra slutresultatet roligare och bättre. Med det sagt rekommenderar jag Adobe Creative Cloud. Genom att köpa den tjänsten kan man välja mellan en rad program och även prenumerera på uppdateringar, säger Samira Bouabana.

Hon berättar att man för design av till exempel trycksaker bör prioritera program som Illustrator, Indesign och Photoshop. Hon har ingen erfarenhet av det själv, men har noterat att det på senare tid även utvecklats alternativa program på nätet, så som ”Squarespace” och Format för att bygga hemsidor. På Youtube och olika nätforum går det att hitta instruktionsfilmer om hur man använder programmen.

– Men sedan är det ju en sak att lära sig programvaran och en annan att bli en bra designer, det krävs både idéarbete, hantverk och erfarenhet för att bli riktigt duktig. 



Vilka är de vanligaste formtabbarna bland nybörjare, hur undviker man dessa?
– Det svåraste som nybörjare är nog typografin eller bildbehandlingen. Bra typografi ser så lätt ut, men är svårare att få till än man kanske inledningsvis tror. Läsbarhet kan handla om detaljer man kanske inte automatiskt tänker på som läsare. Som alla hantverk behöver man ge sig själv lite tid att lära sig det. För den som vill börja lära sig finns det bra typografihandböcker att fördjupa sig i.

Samira Bouabana fortsätter:

– När det kommer till bildhantering är det viktigt att tänka igenom bildvalen. Ha hellre en bild som är bra och relevant för innehållet, än många som inte tillför något, eller säger mottagaren något. Titta även vilken upplösning bilden har tidigt i processen, det är vanligt att missa att det krävs en viss upplösning för att bilden ska se bra ut i tryck.

Inom content marketing är den grafiska formen ofta något som ska hjälpa till att locka läsare och få de att vilja ta del av materialet. Genom att tänka på rubriknivåer, styckesindelning och disponering så kan man skapa en behaglig rytm som underlättar läsbarheten för mottagaren.

– Det är kanske i viss mån lättare att skapa en fungerande typografi för trycksaker. En vanlig bok håller ju alltid samma form oavsett var läsaren tar med sig den. Det krävs ett annat slags tekniskt kunnande för att anpassa digitalt material till olika skärmar, responsiva lösningar.

Grafisk form är en hel vetenskap men samtidigt något ganska subjektivt, hur bedömer ni på Beckmans om något är bra eller dåligt?
– All form är ju framtagen för att den ska möta en mottagare, vi bedömer det mötet snarare än om någonting är snyggt eller fult. Det handlar om att man ska ha löst uppdraget på ett intressant eller relevant sätt och om budskapet når fram på ett bra sätt.

Hur har visuell kommunikation utvecklats under senaste tiden, vad ser du för trender på tröskeln inför 2015?
– Jag tycker mig se att många av studenterna är samhällsintresserade och vill kommentera samtiden på olika sätt. En del är engagerade i frågor om mångfald och jämställdhet. Det märks i studenternas arbeten och referenser, och hur de väljer att bryta mot smaknormer.

DO JOBB

Skribent och hållbarhetsrådgivare till Solberg

Är du en skicklig skribent med djup kunskap inom hållbarhetsrapportering och redovisningstekniska detaljer? Brinner du dessutom för kommunikation så kan det här vara rollen för...

Webbkommunikatör till Sveriges Ingenjörer

Sveriges Ingenjörer, landets ledande fackförbund för ingenjörer, söker nu en webbkommunikatör som ska ansvara för lösningar runt medlemmarnas engagemang genom värdeskapande tjänster och tillhörande kommunikativa...