Bring Research lanserar egen e-handelsundersökning i Bring Research som ska konkurrera med Postnords E-Barometern om den starkt växande e-handelsmarknaden.
Förra veckan lanserade logistikbolaget Bring lanserar initiativet Bring Research som löpande ska genomföra undersökningar bland skandinaviska nätkunder för att ta reda på mer om konsumenter som näthandlar för att sedan nåt ut med insikterna till nätbutikerna som Bring hoppas kan sälja mer.
– Hela konsumtionslogistiken har förändrats och nu handlar det i högre grad om att utveckla relevanta tjänster till de nya konsumenterna för att ska en ny leveranslogik baserad på vad konsumenterna faktiskt vill ha, säger Johan Holgersson, marknadsdirektör på Brings e-handelsdivison och ansvarig för Bring Research och fortsätter:
– Med Bring Research önskar vi att e-handeln ska ta fart. Slarvigt räknat står den för 10 procent av detaljhandeln idag och vi vill göra e-handeln ännu mer relevant att handla via.
Bring Research blir konkurrent till Postnords egen e-handelsundersökning E-Barometern även om Bring gärna ser det som att de har olika målgrupper.
– Ur ett transportlogistikperspektiv är vi hårda konkurrenter på den nordiska marknaden men gällande insiktsarbetet vill vi åt samma och håll och driva upp intresset för e-handeln. Istället för att konkurrera på research-sidan vill vi istället komplettera med ett nytt perspektiv. Vi tycker det är smart att gå bortom oss själva och e-handlarna och istället ta konsumentens perspektiv och analysera beteendet och efterfrågan hos de som nyttjar systemet och ge dem en röst.
Johan Holgersson lägger till:
– Däremot väljer vi att distribuera den digitalt för att se till att den faktiskt kommer fram.
Initiativet görs i samarbete med analysföretaget Ipsos och undersökningarna består av webbenkäter och djupintervjuer med minst 1 000 respondenter från 18 år och uppåt från Sverige, Norge och Danmark.
– Tillsammans med Ipsos tar vår research-avdelning fram teman mot slutkonsumenter. Dessutom genomför vi fokusgrupper som vi koncentrerar till storstäderna Stockholm, Oslo och Köpenhamn med utvalda personer utifrån åldersgrupp och nätbeteende och ställer öppna frågor.
Bring tänker utveckla ytterligare samarbeten med underleverantörer.
– Vi ser framför oss att vi i kommande rapporter kan komplettera med aktörer inom olika branscher, som aktörer från betalningssidan eller plattformsutveckling, bortom leveranser för att få in hela e-handelsekosystemet.
I djupintervjuerna står Bring som anonym avsändare.
Ipsos ansvarar för urvalsprocessen.
Inhouse består Bring Research av fem anställda som jobbar med research och content.
– Vi tar även in många externa skribenter och journalister utifrån utvalda teman. I Norge har vi redan en upparbetad underleverantörsbas och det kommer att lbi samma sak i Sverige och vi ska hitta de vi tror kan bidra.
Hur ska ni vidareutveckla Bring Research?
– Vi ser stora möjligheter med insiktsmiljön. Vi lanserar en digital variant där vi delar med oss av analys och data men vi vill krydda det med frukostmöten och föreläsningar för att få ut rapporterna i fler kanaler och träffa konsumenterna. Vi kommer inte nöja oss med text och bild utan vill även göra intervjuer i rörlig bild och göra ämnet mer begripligt för konsumenterna.
Postnord gör E-Barometern i samarbete med Hui Research och Svensk Digital Handel. För Postnord blir konkurrensen med Bring Research tydligare.
– Både Postnord och Bring vill utveckla och bidra till e-handelsbranschen med mer kunskap. För oss innebär detta att vi måste förbättra oss ytterligare och leda med mer relevant kunskap och lärdomar om konsumenterna för att bidra till att e-handelsaktörerna cosk åkan förbättra sig och vilja vara med och utvecklas. Det handlar egentligen om att leverera bättre insikter och råd till e-handlarna, säger Carin Blom, detaljhandelsanalytiker på Postnord som också ansvarar för E-Barometern.
Vad står på spel, hur stor är marknaden?
– E-handeln växer hela tiden och blir allt större. Omsättningsmässigt så står e-handeln för åtta procent av den totala detaljhandeln i Sverige och den accelererar och kommer att dta en ännu större del av den totala omsättningen framöver och fler och fler aktörer kommer att tillkomma.
Hur gör Postnord för att vara e-handlarnas bästa vän?
– Vi lyssnar konstant på vad både e-handlarna och slutkonsumenterna säger och tycker och tar in feedback för att utveckla och ta fram bättre tjänster till dem.
– Vi vill inte bara vara e-handlarnas bästa vän utan även vara slutkundens bästa vän. För att göra det tar vi in mängder och koncept och tjänster för att underlätta och hjälpa e-handlarna och deras kunder och därmed skapa större mervärden.
Bland tjänsterna finns apparna Postnord där slutkonsumenterna kan följa brev och paket som skickas med Postnord och även appen Postnord Företag som stödjer Postnords kunder att spåra sina egna försändelser.
Hur ska ni göra för att vara top of mind hos e-handlarna?
– Vi vill leverera lösningar som för oss närmare våra kunder och slutkunden med nya tjänster som gynnar alla aktörer och bli ännu bättre på att leverera insikter och råd och slutligen även förbättra vår leverans av tjänster.
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
