Fouriertransform startades av den dåvarande näringsministern Maud Olofsson (c) som ett svar på krisen i bilindustrin och nedläggningen av Saab. Tanken var att Fouriertransform skulle investera i innovationer för bilindustrin, som ansågs som ett av de viktigaste innovationsklutren jämte life science och it.
– Nu monterar man ner allt, om jag har förstått det hela rätt. Pengarna ska plockas bort från fordonsindustrin och flyttas till medtech och life science, säger Fredrik Sidahl, vd för branschorganisationen Fordonskomponentgruppen.
Han är inte alls glad över tanken på att Fouriertransform kan läggas ner.
– Det är ett knasigt, sjukt och icke genomtänkt idiotbeslut. Om det nu är så viktigt med en industri för Sverige får man väl ta en parlamentarisk diskussion och prata med dem som har sjösatt programmet och hur man ska driva forskning och utveckling i landet. Nu får vi ingen att vända oss till när vi ska generationsväxla eller när vi ska trappa upp.
Näringsdepartementet har när detta skrivs inte gett någon mer kommentar än att det "kommer i budget".
Fouriertransform har en investeringsram på 3 miljarder kronor.
Det förra näringsdepartementet startade även riskkapitalbolaget Inlandsinnovation som har 2 miljarder som kan investeras i norra Sverige. Även Inlandsinnovation kan påverkas av regeringsskiftet.
Regeringen presenterar sin budget på torsdag klockan 8.
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.