• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Nov 2018

Ulrica Schenström kastar loss – startar egen byrå

Efter snart 11 år som pa-konsult på Hallvarsson & Halvarsson kastar Ulrica Schenström loss för att bygga en egen byrå, som ska erbjuda tunga analyser och kommentarer.

Efter snart 11 år som pa-konsult på Hallvarsson & Halvarsson kastar Ulrica Schenström loss för att bygga en egen byrå, som ska erbjuda tunga analyser och kommentarer.

Byrån heter Schenström och ska erbjuda tung analys.,

– Jag vill jobba i egen regi efter att ha varit på Hallvarsson & Halvarsson i snart elva år, Jag älskar Anders Halvarsson (en av grundarna), men någon gång måste man göra något nytt i livet.

Ulrica Schenström kom till Hallvarsson & Halvarsson efter att ha jobbat som statssekreterare åt statsminister Fredrik Reinfeldt 2006-2008.

Ulrica Schenström ska fortsätta att skriva kolumner i Aftonbladet och Göteborgs-Posten, men med byrån vill hon framförallt bryta ny mark.

– Jag tror att det finns en efterfrågan på breda och krångliga analyser som inte bygger på opinionsundersökningar utan bygger på trender och hur omvärlden ser ut, säger Ulrica Schenström, och påpekar att hon prickade in både Brexit och valet av Donald Trump som USAs president.

– Jag vill bli bäst på genomtänkt analys som inte är slarvig och bygger enkom på opinionsmätningar utan baseras på riktig och gedigen kunskap. Jag tänker säga som det är till kunderna, inte som de vill att det ska vara.

Vem ska ha råd at betala för det här?
– Med riktiga analyser som leder till riktiga stabila beslut, kan man spara mycket pengar i organisationer och företag.

Vilka uppdragsgivare vänder du dig till?
– Jag ser alla som är intresserade av en initierad och kunskapsbaserad breda analys. Vi är på väg in i ett väldigt komplicerat politiskt läge. Då blir det viktigt med en politisk analys som är skarpare än tidigare.

Ulrica Schenström kör igång i egen regi, men utesluter inte ett större byråbygge.

– Jag har många vänner som gör ungefär samma saker, så vi kommer antagligen att jobba i nätverk, säger hon och lägger till:

– Men i framtiden vill jag nog att det ska vara Schenström & Co. Då vill jag knyta till mig människor som kan utrikespolitik, nationalekonomi, statsvetenskap och opinion, men också folk som kan organisation som kan hjälpa företag och organisationer att organisera om för att anpassa sig efter hur omvärlden utvecklas. Det kommer inte att räcka med att titta på en bit.

Kommer du att jobba med andra byråer?
– Ja, säkert, men mitt mål är att bygga Schenström & Co.

Uppdragsgivare?
– Ja, men jag har inte frågat om jag får nämna dem.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärer

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-28, 06:56

Martin Schori till krisbyrå

Aftonbladets förrabiträdande redaktionschef Martin Schori ingår en utbildningspakt med en pr-byrå specialiserad inom krishantering.

Affärerkrishanteringmedier
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-26, 07:49

Veckans Brief 13: Strategin som ska lyfta MP– Ros & ris till Kry i kris

I Veckans Brief nummer 13 berättar vi om Miljöpartiets strategi inför valet. Vår krispanel benar ut hur Kry klarade krisen efter Ekots granskning Nätläkarna. Byrån Redgert ger sin vision för icke traditionell public affairs. BI berättar om första budgivaren på Ny Teknik förlag och om varför Skandia lägger om kommunikationen. Pus massor med annat.

Affärer
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-21, 08:03

RAPPORT: Influerare och Tiktok viktig för unga i valet

Utvecklingen av ai och Tiktok-vågen till trots, så är fortsatt de traditionella medierna viktigast när de svenska väljarna ska informera sig inför valet. Men för födda på 00-talet har Tiktok och influerare en framskjuten plats. Det visar en ”valspecial” från Internetstiftelsen.

Affärer
2026-04-20, 13:21

Affärsvärlden köper revisions-tidning

Nya Klara Publishing, som driver Affärsvärlden, förvärvar tidningen Revisionsvärlden.

Affärermedier
2026-04-15, 05:46

StrandbergHaage minskar –  håller vinsten

Pr-byrån StrandbergHaage höll vinsten uppe genom att minska på bemanningen. Det visar bokslutet för 2025.

Affärer
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 06:51

Reform Society backar men håller vinsten

Pr-byrån Reform Society tappade i omsättning och byråintäkt under sitt senaste räkenskapsår (brutet i november), men höll rörelseresultatet.

Affärerpr
2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Grundaren går men Swedish FinTech Association består
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Duo till Narva
  • Geelmuyden Kiese värvar från Prime
  • Veckans Brief 13: Strategin som ska lyfta MP– Ros…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram