• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 Feb 2013

Timbro om Nya Karolinska: Skanska gjorde en bra affär

Bygget beräknas kosta 52 miljarder kronor fram till 2040 och sluka stora delar av landstingets budget som 2013 ligger på 79 miljarder kronor. Anders Lundberg, läkare och forskare, har skrivit Timbros rapport Skandalen Nya Karolinska. Han anser att bygget av Nya Karolinska "ständigt sprängt sina ekonomiska ramar" och risken finns nu att metoden OPS, delvis privatfinansiering, svartmålas i framtiden.

Bygget beräknas kosta 52 miljarder kronor fram till 2040 och sluka stora delar av landstingets budget som 2013 ligger på 79 miljarder kronor. Anders Lundberg, läkare och forskare, har skrivit Timbros rapport Skandalen Nya Karolinska. Han anser att bygget av Nya Karolinska "ständigt sprängt sina ekonomiska ramar" och risken finns nu att metoden OPS, delvis privatfinansiering, svartmålas i framtiden.

Karin Svanborg-Sjövall, är ansvarig för Timbros välfärdsprogram. Hon berättar att Timbro är mest kritiska till politikernas agerande.

‑ Det handlar framförallt om hur den politiska processen har gått till. Vi är inte negativa till OPS generellt, säger hon.
Kritiken gäller främst att politikerna gick vidare med upphandlingen trots att bara Skanska var anbudsgivare.
‑ Från början fanns ett beslut som Socialdemokraterna var med på under förutsättningen att anbud skedde under konkurrens. Men de (Moderaterna) valde att gå vidare med metoden (OPS) trots att förutsättningarna som krävdes inte fanns. Det är inte seriöst med en investering på 52 miljarder kronor. Vi vet från Storbritannien att konkurrens är en viktig förutsättning för OPS. Men bara Skanska var intresserade och det tror vi har varit en starkt bidragande orsak till fördyrningarna.
 
Så vem har tjänat på affären?
‑ Jag tror att Skanska har gjort en ganska bra affär. Det har jag egentligen ingen synpunkt på.
 
Hur stor roll har infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd (m) i projektet?
‑ När hon var inblandad var när hon var landstingspolitiker och en av dem som har fattat beslutet. Från början drev kristdemokraten Stig Nyman (landstingsråd) och moderaten på Torbjörn Rosdahl (finanslandstingsråd) på. Men fattade beslut gjorde en borgerlig majoritet.
 
När det handlar om Nya Karolinska hamnar sjukvårdslandstingsrådet Filippa Reinfeldt ofta i spotlighten. Hur ser du på det?
‑ Jag vet inte, om jag ska vara helt ärlig. Det är klart att hon är den frästa företrädaren i landstinget för Moderaterna, men ibland tycker jag det sker en klappjakt på henne. Jag har inte fått intrycket att hon har varit mest drivande om Nya Karolinska. Jag tror andra är mer värda skäll.
 
Vad får stockholmarna för pengarna?
‑ Ja det är lite oklart. Man utlyste en artkittävling innanman visste vad det skulle innehålla. Det var viktigt att det skulle köpas konst för 118 miljoner och att huset skulle vara av glas, men väldigt om vad man har velat uppnå, säger Karin Svanborg-Sjövall.

Hon fortsätter:

‑ Från början skulle Nya Karolinska i princip ersätta gamla Karolinska. Men då skulle man få brist på vårdplatser. Nu får man behålla stora delar av det gamla slitna sjukhuset för att få ihop det. Den här investeringen drar pengar från hela landstinget. Andra sjukhus och kliniker som skulle behöva upprustas kanske inte kan få göra det.

Hur driver Timbro frågan vidare?
‑ Vi kommer att fortsätta att titta på upphandling via OPS. Vi vet att det finns enorma behov att investeringar i Sverige, 70 miljarder på upprustning av sjukhus och 100 miljarder på äldreomsorg på 10-20 år. Det går inte genom skattefinansiering. Och det är osexigt att rusta upp. Det är ballare at bygga nytt.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-15, 20:42

Liberala kvinnor om SD-omsvängningen:  En kuppartad process

Liberala kvinnors ordförande Malin Sjöberg Högrell berättar i ett internt meddelande om hur förbundet fick information från Liberalernas toppstyre inför mötet där det bestämdes att SD ska släppa fram vid en eventuell valvinst för Tidöregeringen.  

politik
2026-03-13, 15:10

SD presenterar Tidöregeringens politik för nästa mandatperiod

Idag kom besked om att Liberalerna släpper fram Sverigedemokraterna, SD, i en eventuell regeringen efter höstens val. I samband med det släpper SD information om vad som är överenskommet politiskt för nästa Tidöregering. Här är de viktigaste förslagen.

politikval 2026
2026-03-13, 12:25

Simona Mohamsson och Jimmie Åkesson håller pressträff

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson och Sverigedemokraternas dito Jimmie Åkesson.

politik
2026-03-12, 13:49

Moderaternas ekonomisk-politiska valstrategi

Moderaterna kommer att skjuta in sig på Socialdemokraternas ekonomiska politik snarare än att de kommer med egna ekonomisk-politiska beslut. Det framgår av den powerpoint som partiledare Ulf Kristersson och vice ordförande Elisabeth Svanteson använde när de presenterade Moderaternas ekonomiska politik inför valet.

politikval 2026
2026-03-12, 09:39

Ulf Kristersson & Elisabeth Svantesson presenterar moderat valpolitik

Moderaternas två absoluta toppkrafter, statsminister och partiledare Ulf Kristersson och förste vice partiordförande och finansminister Elisabeth Svantesson håller pressträff.

politikval 2026
2026-03-10, 11:22

Möjligt med kärnkraft på Gotland och Öland

Får regeringen igenom sin proposition kan det bli möjligt att bygga kärnkraftverk på både Öland och Gotland.

energipolitik
2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram