Idag har Göteborg fem riksdagsledamöter på plats. Alla, utom Susanna Haby, ställer upp för omval.
Bland kandidaterna märks två tidigare pr-konsulter. Rikard Ljungren, jobbade tidigare på JKL men jobbar i dag som stabschef för Moderaterna i kommunstyrelsen.
Elias Wästberg, tidigare Prime, nu på Göteborgs hamn, ger sig också in i leken.
– Sedan tonåren har jag varit politiskt intresserad. Får jag medlemmarnas förtroende ska jag försöka göra en positiv skillnad.
Vilka frågor vill du driva om du kommer in i riksdagen?
– Jag brinner för är miljöfrågor och infrastrukturfrågor, de hänger ibland ihop. Det finns mycket vi skulle kunna göra i Sverige för att få bra, effektiva och miljösmarta transporter. Det mycket vi från nationellnivå tillsammans med EU kan göra för att hjälpa näringslivet i en grön omställning.
Hur du tänker kampanja?
– Nu söker jag medlemmarnas förtroende, om några veckor vet jag om jag får det. Får jag det kommer jag göra allt jag kan för att bedriva en smart, lokal valrörelse i Göteborg. Jag kommer att delta i partiets valrörelse, men också mobilisera mina nätverk i att agera ambassadörer för mig. Självklart kommer jag både bedriva traditionell kampanj på gator och torg, dörrknackningar och en aktiv kampanj i sociala medier.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
