• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 Aug 2012

Tankar till Pontus

Pontus Schultz hann precis bli 40 år varav han ägnade närmare hälften åt intensivt arbete i mediebranschen. Jag pratade med honom förrförra veckan och som vanligt sprudlade han av idéer, tankar, saker som hänt, saker som skulle hända. Han skojade om sin egen 40-årskris, hur han hanterade den med stenhård träning.

Pontus Schultz hann precis bli 40 år varav han ägnade närmare hälften åt intensivt arbete i mediebranschen. Jag pratade med honom förrförra veckan och som vanligt sprudlade han av idéer, tankar, saker som hänt, saker som skulle hända. Han skojade om sin egen 40-årskris, hur han hanterade den med stenhård träning.
Våra samtal var alltid intensiva, med snabba kast från lösningen på mediebranschens finansiering till tider i senaste Maratonloppet. Han berättade om hur han skulle delta i cykeltävlingen Haute Route i Alperna. Att det skulle bli hans sista tävling visste vi inte då. Vad vi vet, tappade han kontrollen över cykeln. Hans liv kunde inte räddas.

Det är höststädning i trädgården, dags för summering, att fundera över framtiden, när beskedet kommer. Beskedet om alltings bräcklighet. Om att allas vår tid är utmätt och ingen rättvisa finns i det. Pontus skulle alltid finnas där för smågräl och prat om utopiska planer. Nu blir det inte så och det känns overkligt sorgligt. Skottkärran får vila. Tankarna går till Pontus och till hans familj.

Jag träffade honom första gången 1997 när jag började på tidningen Resumé. Pontus höll då på med uppstickartidningen Vision. I deras rum låg skyhöga papperstravar, luften var tjock. På väg hem kunde man se deras lampa lysa, på morgonen jobbades det lika febrilt. Många kvällar gick de inte hem alls. Sedan följde en fantastiskt resa för Pontus och hans kollegor som drev tidningen i egen regi för att sedan sälja den till Spray och ytterligare en gång till Jan Stenbeck som lät Visions redaktion ta över Finanstidningen och stöpa om den till dagstidningen FinansVision. Tidningen skrotades, Pontus kom tillbaka med Attention, blev chef på Veckans Affärer och fick Bonnier-ledningens öra i framtidsfrågor.

Vägen var aldrig rak för Pontus. Han var omdiskuterad, fick kritik, fick ta tuffa beslut om ekonomi och personal. I allt detta var han alltid på gott humör. Hur turbulent och sent på kvällen det än var, ringde han upp med öppet och glatt sinne. Han kunde alltid stå över slagen under bältet som är så vanliga i vår inte sällan så hårda mediebransch. Han kunde alltid se bortom små, dagliga problem och lyfta perspektiven till horisonten. Han kunde också vara en jobbig konkurrent som på något vis lyckades ligga och hetsa både framför och bakom i spåret på samma gång,

Den svenska mediebranschen har förlorat en bit av sin framtid.
 

Rolf van  den Brink, ansvarig utgivare, Dagens Opinion

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • Veckans Brief 17: Elva pr-chefer om konjunkturen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram