• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 May 2011

Syndikalisterna: Vi viker oss inte för Berns nya ägare

Berns Salonger är sedan februari 2010 satt i facklig blockad av SAC Syndikalisterna, men konflikten går flera år tillbaka i tiden. Konfliktens kärna är det faktum att Berns lagt ut städningen på underleverantörer. Förra året sa det städbolag som Berns anlitar upp 25 personer varav tio var placerade på Berns.

Berns Salonger är sedan februari 2010 satt i facklig blockad av SAC Syndikalisterna, men konflikten går flera år tillbaka i tiden. Konfliktens kärna är det faktum att Berns lagt ut städningen på underleverantörer. Förra året sa det städbolag som Berns anlitar upp 25 personer varav tio var placerade på Berns. Sju av dem är organiserade syndikalister.
– Vi anser att Berns inte har följt god sed på arbetsmarknaden, de har systematiskt kringgått LAS och sparkat personer som varit fackligt aktiva hos oss, säger Ruben Tastas-Duque.
Nu tar Stureplansgruppen över driften av Berns Salonger från brittiska London & Regional Operating, en affär som väntas omsätta cirka 230 miljoner kronor. Syndikalisterna hoppas att nya ägarna kommer att gå in i förhandlingar med dem.
– Berns vd Yvonne Sörensen har sagt att de inte vill förhandla med oss, men jag hoppas att Stureplansgruppen kommer att göra det. Vi kommer att kalla till förhandling, och blir det inga på 14 dagar kommer vi varsla om stridsåtgärder mot Berns och de andra restaurangerna och nattklubbarna som Stureplansgruppen driver.
Han säger att det vore dumt av Stureplansgruppen att inte vara samarbetsvilliga med Syndikalisterna.
– De visste mycket väl att när de tar över Berns, kommer de också att ta över striden mot oss. Vi har många medlemmar som jobbar på Stureplansgruppens restauranger och nattklubbar, och blundar de för den här konflikten kommer vi dels bedriva fortsatt strid mot Berns, men också mot Stureplansgruppens andra restauranger i Stockholm och Visby. Vi kan bedriva flera strider samtidigt, det är inga problem.
 
Befinner ni er i konflikt med någon annan av Stureplansgruppens verksamheter just nu?
 – Vi har haft några problem med en del av deras restauranger, men eftersom vi ligger i förhandlingar vill jag inte uttala mig om några specifika fall.
Syndikalisterna har i över ett års tid varje lördag ordnat blockader och delat ut flygblad utanför Berns. Ruben Tastas-Duque säger att de trots allt har fått bra gehör från omgivningen.
– Vi har fått starkt gehör från medlemmarna i Hotell- och restaurang, de har upptäckt att det finns en fackförening som strider för dem och deras rättigheter. Vi har även fått en hel del nya medlemmar, och många arbetsgivare vi har varit i förhandlingar med har valt att införa kollektivavtal för deras anställda efter att de hört om våra aktioner mot Berns. Jag har också hört att Berns har förlorat intäkter efter att konflikten inleddes, och det betyder ju att vårt budskap kommer fram och att folk stödjer vår aktion.
 
Dagens Opinion har sökt Stureplansgruppens vd Vimal Kovac för en kommentar.
 
Therese Johansson 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
2026-04-19, 12:35

L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av ”klimataktivister ” hos Naturskyddsföreningen

Under ett panelsamtal på ett seminarium om restaurering av naturen, avbröts ledamöter från Liberalerna och Moderaterna av publiken. Elin Nilsson, L-ledamot tycker att klimatrörelsen har blivit alltmer ”vänsteraktivistisk” och bävar inför kommande panelsamtal. Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen, som ordnade panelsamtalet, har en annan syn på saken.

klimatpolitik
2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Arla snor Max komchef

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram