Det är med ett humoristiskt anslag som reklamfilmerna försöker skildra beslutsfattandet i EU, enligt Sverigedemokraterna. Två byråkrater syns i filmen diskutera, ”angående Sverige”, exempelvis vad de ska göra åt Vänern (där svaret blir att fylla den med Gotland).
Budskapet, som partiledare Jimmie Åkesson levererar, är att hälften av lagstiftningen i Sverige styrs från EU och att makten bör flyttas tillbaka till Sverige.
– Grundstommen i hela vår kampanj är att vi är emot att andra länders politiker tar beslut över vårt land. För att få fram det så försöker vi på ett ganska komiskt och absurt sätt visa på hur tokigt det kan bli när personer som inte ens besökt vårt land har så stort inflytande, säger Joakim Wallerstein, kommunikationsstrateg på Sverigedemokraterna.
– Det är problematiskt och vi vill visa det genom de här humoristiska men ändå halvt obehagliga filmerna.
Enligt Sverigedemokraterna är det kommunikationsavdelningen som står för såväl idé, manus och produktion, medan de båda skådespelarna är medlemmar. Totalt har filmerna kostat omkring 300 000 kronor.
– Vi är självklart nöjda och glada att vi kan använda vår egen personal. Det blir billigt när man gör det själv, säger Joakim Wallerstein.
Filmerna börjar rulla i TV4 på måndag och kommer att pågå fram till valdagen.
– Vi har köpt allt utrymme som går, säger Joakim Wallerstein.
se filmerna här
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

