• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 Feb 2025

SvD och GP native-samarbetar

Stockholmstidningen SvD och Göteborgs-tidningen GP inleder ett samarbete om native-annonsering som ska ge en högsta räckvidd på 2 429 000 läsare per vecka.

Samabetet innebär att de två tidningarna hjälper varandra med reklamköpare som annonsera via native att komma fram i båda kanalerna och anpassa materialet om så behövs.

– Det är ett samarbete om parallellpubliceringar för kunder som vill synas i både GP och Svenska Dagbladet. Nu behöver de inte längre jobba i parallella processer, säger Anna Bengtsson, försäljningsdirektör på Stampen Media som driver GP (Göteborgs-Posten).

Hur väl stämmer era målgrupper överens egentligen, är inte SvD en snobbig Stockholmstidning och GP en mer alldaglig Göteborgstidning?
– Båda målgrupper är köpstarka, befinner sig i en trygg kontext med lokal förankring. Vi har väldigt lika målgrupper.

Vad kostar det att köra en native-annons?
– Det beror på. Man kan köpa per visning eller köpa en större del av trafiken eller per läsning.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-12-02, 12:29

AiPs chefredaktör kliver av efter TV4s frågor

Chefredaktören för Socialdemokraternas tidning Aktuellt i Politiken (AiP) avgår efter en granskning från Kalla Fakta.

medierpolitik
2025-11-28, 08:25

Utgivarna polisanmäler Mark Zuckerberg (meta)

Publicisternas organisation Utgivarna polisanmäler Meta och dess vd Mark Zuckerberg.

medier
2025-11-25, 14:01

SD fick inte med sig andra på att kalla SVT till förhör

Sverigedemokraterna (SD) ville kalla in SVTs ledning till kulturutskottet för att svara på frågor om ”systemfel”, men fick inget gehör.

medierpolitik
2025-11-25, 06:31

SVT om att bli inkallade av SD: Anmärkningsvärt

Sverigedemokraterna (SD) vill få med sig övriga kulturutskottet med sig på att kalla in SVTs ledning. Detta efter ”flera allvarliga händelser”. ”Anmärkningsvärt”, anser SVT.

medierpolitik
2025-11-24, 12:22

SD vill förhöra SVT-ledningen

Sverigedemokraterna ska vi morgondagens möte i Kulturutskottet försöka vinna gehör för att kalla in SVT-ledningen. Detta efter ”flera allvarliga händelser”.

medier
2025-11-24, 09:21

Elon Musk attackerar Sverige med högeraktivist och Henrik Jönsson

De senaste 24 timmarna har världens rikaste man och huvudägaren av Tesla och X i kommentarer och delningar attackerat Sverige.

medieropinionsbildningsociala medier
2025-11-23, 12:07

Komexperter: Politiker och journalister lämna X

Elon Musks kanal X är ingen neutral plats för debatt och politiker som använder tar antingen ställning eller är uppvisar dubbelmoral.  Och värre blir det av att journalister fortsätter att göra nyheter baserat på inlägg på X när det inte är en neutral plattform. Det anser kommunikationsexperterna Jakob Ohlsson och Ola Spännar.

medieropinionsbildningpolitik
2025-11-22, 14:07

EFNs chefredaktör om sin anställning och sina kopplingar till Volvo

Handelsbankes medikanal EFNs chefredaktör och ansvariga utgivare Anders Hägerstrand svarar på frågor om var han är anställd och hur han ser på kopplingarna mellan EFNs styrelseordförande Johan Lagerström och kommunikationen i Lundsbergsfären, som bland annat kontrollerar Industrivärden, Volvo och Handelsbanken.

medier
2025-11-11, 09:54

Medieköpen ner under mediebyråernas viktigaste månad

Oktober är traditionellt den månad då mediebyråerna köper mest reklamutrymme åt sina uppdragsgivare. I år minskade köpen, dock marginellt. Det visar Mediebyråbarometern från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2025-11-07, 11:00

Magda Gad tror på gräsrotsfinansiering – stöttas av Mikail Yuksel (nyans)

Efter högtflygande lanseringsplaner som utlovade att hennes nya medieplattform skulle gå live under oktober månad, "bli större än Svd", ett omtalat journalistupprop om mediers påstått undermåliga bevakning av Gazakriget och med profilerade rekryteringar från DN, som strax därefter hoppade av satsningen, har utrikeskorrespondenten Magda Gads medieplaner tagit konkret form.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Skatteverkets rättschef drar tillbaka jobbansökan
  • Byråkoncern-vd har avlidit
  • Skatteverkets förundersökta rättschef vill bli justitieråd
  • Kortlivad SKR-direktör till pr-byrå
  • Omstridd L-ledamot lämnar banan i riksdagen

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram