• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

13 Apr 2026

Arbetet trappar upp med Tiktok-duo

LOs tidning Arbetets ledarredaktion trappar upp sin opinionsbildning inför valrörelsen med en duo som har rörlig bild som utgångspunkt.

Arbetets nya duo heter Cleo Grundberg och Hanna Östeby.

– Vi har letat efter människor som är har rörligt som sin grundplatta i opinionsbildningen. När vänstern har försökt göra opinionsbildning har det traditionellt handlat om skrivande. Det intressanta nu är att vänstern driver mot rörligt och vi är en del av det, säger Daniel Swedin, politisk redaktör på Arbetet.

Hanna Östeby har tidigare skrivit för Arbetets och Aftonbladets ledarsidor och har fram till nu jobbat som undersköterska och varit aktiv i Kommunal. Cleo Grundberg driver sedan tidigare Tiktok-kontot Historienörd,

Det handlar inte om någon långsiktigt personell förstärkning då Cleo Grundberg blir projektanställd fram till årsskiftet och Hanna Östeby går in på ett föräldravikariat.

Så vad hoppas ni får ut av er nya duo?
– Vi vill nå en yngre publik och göra ledarjournalistiken mer begriplig, engagerande och angelägen.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelsermedierval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-14, 06:40

INFOSTAT: Väljarna mer positiva än negativa till två partier i en regering

Det finns bara två partier som väljarna är mer positiva än negativa till i regeringsbildning. Det visar statistik från undersökningsföretaget Infostat.

Undersökning & Analysval 2026
2026-04-14, 05:25

Sex nya experter till Sveriges Kommunikatörer

Organisationen Sveriges Kommunikatörer knyter till sig sex nya experter som medlemmarna kan få råd av kostnadsfritt. Fyra är experter inom ai.

arbetarrörelser
2026-04-09, 14:19

Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet

Det blev inte den favorittippade terrorexperten Magnus Ranstorp som knep jobbet han sökte till, chef för Center mot våldsbejakande extremism vid Brottsförebyggande rådet.

arbetarrörelser
2026-04-09, 13:25

De anställer Kristoffer Tamsons (m)

Moderaternas regionråd i Stockholm, Kristoffer Tamsons, avgår. Han har fått ett nytt jobb i byggsvängen.

arbetarrörelserval 2026
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-08, 08:40

Bonnier-man blir åter medieombudsman

Åter värvas Allmänhetens medieombudsman från mediekoncernen Bonnier News.

arbetarrörelsermedier
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-03, 13:57

VÄLJAROPINIONEN MARS 2026: Indikator avviker mer än Demoskop

Under mars månad hade undersökningsföretagen mest avvikande väljarbarometrar när det gäller Liberalerna, Miljöpartiet och gruppen övriga partier. När det gäller utveckling sedan februarimätningarna var skillnaderna störst för Vänsterpartiet och Kristdemokraterna. Det visar Dagens Opinions månadsanalys av väljarbarometrarna.

opinionsundersökningval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Solchef till Bellbird
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm
  • Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram