Enligt Expressen lämnar riksdagsledamoten William Petzäll Sverigedemokraterna. Anledningen uppges vara på grund av sitt missbruk. William Petzäll har sedan i februari haft timeout från politiken sedan han omhändertogs av polisen efter en fylleskandal. Han tog en paus för att få behandling för sitt missbruk.
Nu har William Petzäll bestämt sig för att lämna partiet, men vill stanna kvar i politiken för att jobba med beroendefrågor.
Eric Myrin, pressekreterare hos Sverigedemokraterna, vill inte kommentera avhoppet.
– Vi kommer hantera det här i eftermiddag. I nuläget säger vi ingenting kring det.
Men i ett pressmeddelande skriver partiet att William Petzäll i somras hamnat i återfall, varför de uppmanat honom att lämna riksdagen. Erik Almqvist säger till Nyheter24 att William Petzäll ska ha krävt en stor summa pengar för att lämna riksdagen.
– Men när vi inte har gått med på det och erbjudit honom behandling i stället, så har han velat sitta kvar, säger han till nyhetssajten.
Vem står på tur att ersätta honom om han lämnar riksdagen?
– Skulle han lämna är det Stellan Bojerud som ersätter honom, säger Eric Myrin.
Ardalan Samimi
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
