– Jag känner av lätt insedda skäl oro för utvecklingen i mitt parti. Även om jag valt att lämna partipolitiken upphör jag inte att vara socialdemokrat, säger Stefan Stern till Dagens Opinion.
Stefan Stern, tidigare stabschefen under Mona Sahlin och statssekreterare under Göran Persson, går i dag ut på DN Debatt där han bland annat skriver att Socialdemokraternas största problem inte är partiledaren Håkan Juholt, utan sakpolitiken.
– Jag känner att Socialdemokraterna riskerar att trampa fel kring politiken för vården, skolan och omsorgen, säger han.
Stefan Stern lämnade partiet i samband med att Håkan Juholt tillträdde. Han säger att det för partiet nu istället kommit att handla om själva driftsformen, att acceptera endast kommunalt drivna verksamheter och förbjuda vinst i välfärdsföretag, något som han anser går emot tjugo år av socialdemokratisk politik.
– Vi lever i en ny tid, människor vill ha ett rättvist samhälle men man vill också ha ett stort mått av individuell frihet. Att svaret från Socialdemokraterna på det skulle vara att snöa in sig på driftsform, det är ett kassaskåpssäkert sätt att förlora välfärdsfrågan, säger han.
Tror du Håkan Juholt kan sitta kvar?
– Min poäng på DN Debatt är att den här personfixeringen är djupt felaktig, och att man måste börja med sakpolitiken och samhällsproblem för att vara relevant.
Du lämnade Socialdemokraterna ifjol, vad har du gjort sedan dess?
– Jag har som alla i partiledningen samma typ av avgångsvederlag. Men jag har inte saknat intressenter.
Ardalan Samimi
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

