• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Apr 2013

Stefan Löfven (s) om välfärdsvinsterna: Ledningens linje är stark

Socialdemokraternas kongress har mest handlat om ett utspel som handlar om att Sverige ska ha lägst arbetslöshetssiffror i hela EU, förutsatt att Socialdemokraterna får leda landet i sex år efter valet 2014. Om den interna tvistefrågan om vinster i välfärden har han däremot inte nämnt ett ord om ännu.   I inledningstalet till Socialdemokraternas kongress i Svenska Mässan i Göteborg fanns en nyhet.

Socialdemokraternas kongress har mest handlat om ett utspel som handlar om att Sverige ska ha lägst arbetslöshetssiffror i hela EU, förutsatt att Socialdemokraterna får leda landet i sex år efter valet 2014. Om den interna tvistefrågan om vinster i välfärden har han däremot inte nämnt ett ord om ännu.
 
I inledningstalet till Socialdemokraternas kongress i Svenska Mässan i Göteborg fanns en nyhet. Partiordförande Stefan Löfven basunerade ut "ett väldigt ambitiöst delmål". Blir det maktskifte i valet ska Socialdemokraterna halvera den svenska arbetslösheten och bli bäst i EU. Det stora målet är full sysselsättning.
 
Under den efterföljande presskonferensen skulle alla frågor handla om talet, och underförstått det enda som var nytt, delmålet om EM-guld i sysselsättningsgrad till 2020. Stefan Löfven pressades om relevansen i den europeiska jämförelsen och huruvida han räknar in subventionerade jobb i totalsumman. På den sistnämnda frågan svarade han att subventionerade jobb är bättre än Fas 3. När det gäller jämförelserna med andra EU-länder försäkrade han att det inte på något sätt handlade om "hokus-pokus" eller att det skulle vara något "fuffens". Siffertrixande förekommer bara i Rosenbad, slog Stefan Löfven fast.
 
Efter ett uppehåll var det tänkt att den icke alls blygsamt tilltagna journalistskaran skulle få tillfälle att ställa vilka frågor som helst. Frågorna kom dock nästan uteslutande att handla om sysselsättningsdelmålet, oavsett om det var SVT, SR, TV4, DN, Aftonbladet eller Expressen som frågade. Inte så märkligt egentligen, delmålet är nytt medan metoderna för att nå dit har nötts av Stefan Löfven och Socialdemokraterna länge: en förbättrad gymnasieskola, satsning på innovation och en ny arbetsförmedling där arbetssökandes och arbetsgivares behov ska matchas bättre.
 
Du har varit tyst i frågan om vinster i välfärden hittills?
‑ Jaha, det vet inte jag. Men det diskuteras och kommer att diskuteras under kongressen. Vi ska ju ta beslut i frågan.
 
Ser du fram emot den diskussionen?
‑ Absolut. Det är det som är själva grejen med att samlas till kongress. Du ska aldrig vara rädd för debatt och diskussion, då har man inte i demokratin att göra.
 
Stefan Löfven och den socialdemokratiska partistyrelsen har sedan tidigare lagt fram ett förslag som inte möter många partimedlemmars krav på förbud mot vinster i välfärden.
 
Känner du att din linje jobbar i motvind?
‑ Nej, jag känner att det är en stark linje och det var en enig partistyrelse som la det förslaget. Men sedan ska man ändå vara beredd att lyssna och höra om det finns ytterligare förbättringar att göra. Annars är det ingen idé att samla till kongress. Vi ska lyssna på alla, säger Stefan Löfven.
 
Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
2026-04-12, 09:28

VÅRBUDGETEN 2026: Miljarder till kärnkraft och miljardlån till bensin

Regeringen vill lägga miljardbelopp så att staten kan ta en mer aktiv roll i utbyggnaden av ny kärnkraft. Regeringen vill även låna miljardbelopp för att hålla drivmedelspriserna nere. Det är några av förslagen i regeringens vårbudget. Socialdemokraterna är kritiska till att budgeten är underfinansierad och bygger på att staten behöver låna.

politik
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-01, 09:39

M och SD eniga i statsminister-frågan

UPPDATERAD. SD och M siktar på att bilda regering efter valet 2026 med Ulf Kristersson som statsminister. Det berättar partiernas partiledare Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson på en gemensam presskonferens.

politikval 2026
2026-03-31, 14:57

Så vill MP göra Sverige oberoende av fossil olja och gas

Miljöpartiet presenterar tre förslag som ska göra Sverige oberoende av fossil olja och gas.

klimatpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Här är Vänsterpartiets valreklam
  • Opinionsbildarman häktad – byråprofil utsläppt
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram