SSUarna fick utbildning i bland annat politik, organisation och kommunikation från gästföreläsare som de tidigare ministrarna Ylva Johansson, Leif Pagrotsky och Maj Britt Theorin. Bankföreningens vd Thomas Östros fick ett särskilt mottagande.
 
– Han hann inte få upp sin powerpoint förrän det var 15 händer i luften. Det blev en vild diskussion om statsfinanser och tillväxt, säger Ellinor Eriksson, förbundssekreterare för SSU.
 
Utbildningen är en del i arbetet med att hitta framtida ledare och unga riksdagsledamöter.
 
– Vi vill framförallt bygga SSU som en ny och ung folkrörelse. 2013 rustar vi så vi kan möta väljarna 2014.
 
Målet är att var fjärde socialdemokratisk riksdagsledamot ska vara under 35 år efter nästa val. I valet är förslaget till partikongressen att var fjärde på listorna ska vara under 35 år.
 
– Ska vi få igenom det, måste vi ha unga personer som håller nivå.
 
Ellinor Eriksson tror att målet kan uppfyllas, men att det kräver uppbackning av partiledningen.
 
– Vi har tagit beslut om det på en partikongress och vi har partiledningen med oss. Det är ett bra tecken. Men det gäller också att det verkligen implementeras och följs upp.
 
SSU har fattat beslut om 15 reformer att driva i partikongressen.

Vilka är viktigast?
– Den viktigaste är att använda någon av AP-fonderna till att bygga bostäder.
 

Som viktigast därefter pekar Ellinor Eriksson ut individualiserad föräldraförsäkring och att arbetskraftsinvandrare ska få permanent uppehållstillstånd.