Kosmonauten Yuri Gagarin skapade historia när han för 53 år sedan klev ombord enmansfarkosten Vostok och blev den första människan någonsin att lämna jordens atmosfär. Sedan dess har bara några hundratals andra upplevt tyngdlösheten och det oändliga mörkret ovan oss.
Snart kan dock även privatpersoner få chansen att besöka rymden, då allt fler kommersiella aktörer gör sig redo för bemannade rymdresor.
Nu vill socialdemokraten Carina Adolfsson Elgestam att Sverige på allvar ger sig in i 2010-talets rymdkapplöpning med målet att göra Kiruna till den första rymdhamnen utanför USA att skicka upp rymdturister.
Det är i en interpellation ställd till näringsminister Annie Lööf (c) som socialdemokraten från Kronoberg slår ett slag för svensk rymdturism.
”I Kiruna håller en ny industri på att växa fram och Sverige kan om några år vara världsledande på en rymdhamn med dagliga avgångar mot tyngdlöshet. Att ta steget och utveckla bemannad rymdfart där turism är en del, forskning och utbildningen en annan, kommer att öka tillväxten och kunskaperna i Sverige”, skriver hon till statsrådet.
Konkurrensen är dock samtidigt hård, konstaterar hon, och ”för att vinna slaget om rymdturisterna måste rymdlagen ses över. Idag saknas det regler och riktlinjer för att lyfta med bemannade rymdraketer enligt rymdlagen”.
Hon ställer frågan om vad centerledaren tänker göra för att förverkliga bemannade rymdresor.
Tidigare har även moderata riksdagsledamöterna Johan Johansson och Betty Malmberg propagerat för svensk rymdturism tillsammans med Spaceport Swedens vd Karin Nilsdotter.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...