– Alla partier drivs ju av intressen, naturligtvis. Det är inget konstigt med det. Men min viktiga kritik är att det inte gett några jobb, utan det har varit en slösaktig åtgärd, säger Peter Persson.
Han riktar tuff kritik mot Moderaterna och finansminister Anders Borg (m) för sänkningen av hotell- och restaurangmomsen som enligt S-politikern gett dyrköpta jobb.
Enligt en bedömning från Konjunkturinstitutet, KI, har reformen som kostat 5,4 miljarder kronor bidragit till uppemot 4 000 nya jobb. Detta skulle alltså innebära att varje jobb kostat ungefär 1,3 miljoner kronor.
– Jag känner ingen som jobbar på restaurang som tjänar så mycket. Hade vi använt pengarna till undersköterskor eller fler lärare så hade det gett ett annat utfall, säger Peter Persson.
Peter Persson menar att reformen är ett beställningsjobb och att det är ”tydligt hur det finns ett bakomliggande kravmaskineri av människor, organisationer och företag som vill tjäna pengar i branschen på skattebetalarnas bekostnad”.
Han syftar på bland annat McDonalds som han anser drivit valkampanjer för Moderaterna men också Max som nyligen i ett månadsbrev till sina anställda varnade för oppositionens förslag om att riva upp reformen.
– Den här sänkningen har ju kampanjats fram av branschen. Visita har drivit en enorm kampanj för hur många jobb det skulle ge. Nu fortsätter man med kampanjandet, säger Peter Persson.
Enligt Peter Persson fylls de lokala tidningarna runt om i Sverige med inlagor från krögare, som han ”annars aldrig sett skymten av i samhällsdebatten”, som liksom branschorganisationen Visita varnar för en socialdemokratisk regering.
– Det är uppenbart att den bransch man gynnat driver en kampanj för dem, säger Peter Persson.
Hur ser du på att branschen gör det?
– Det är dem fritt att göra i ett demokratiskt samhälle. Men tänk dig om kooperativa företagare hade annonserat om att det skulle bli sämre om det blåa blocket vann. Tänk vad som hade hänt då? DN och Svenska Dagbladet hade exploderat.
– Det är dem fritt att göra i ett demokratiskt samhälle. Men tänk dig om kooperativa företagare hade annonserat om att det skulle bli sämre om det blåa blocket vann. Tänk vad som hade hänt då? DN och Svenska Dagbladet hade exploderat.
Nu sätter han press på Anders Borg och kräver i en interpellation att han tar avstånd ”från det kampanjstöd som utifrån egenintressen nu ges för den nedsatta krogmomsen” av bland andra McDonalds och Max.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

