Vad vet vi egentligen om Stefan Löfven? Vi vet att han aldrig suttit i ett parlament och att han aldrig varit nära att leda ett land. (Betänk att den i det rödgröna laget som har i särklass mest erfarenhet och kunskap om detta är Gudrun Schyman.) Följaktligen är det logiskt att Stefan Löfven knyter gamla stjärnor som Göran Persson och Margot Wallström till sitt lag.
Smart också av Socialdemokraterna att läcka Perssongrejen via SR, som har hög trovärdighet och effektivt när alla medier citerar utan frågetecken.
De två gamla S-elefanternas uppgift är att få den osäkra bruden och brudgummen att framstå som giftasmogna. Men vem ska hålla taktpinnen i Löfvens röriga månggifte. Vem för och vilka värderingar är det som gäller? Just nu finns det inget som pekar på att väljarna bryr sig om dessa frågor. Löfven och oklart vem som sitter i bilen styr likt Thelma och Louise mot avgrunden och hoppas att det är en avskjutningsramp mot en ljusnande framtid. Jag tror att denna naiva inställning är Reinfeldts chans. I det kaos som kommer att bli efter valet kan Reinfeldt likt Göran Persson efter valet 2002 surra fast sig i masten och behålla greppet om rodret i Rosenbad. Den riktiga elefanten i rummet heter nyval.
Viggo Cavling, författare, entreprenör och delägare i Inizio
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
