• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

30 Sep 2013

SKL: Märkligt att rikspolitikerna ger sig in i vårdpolitiken

– Det är märkligt att rikspolitiken ger sig in i detaljer i frågor som landstingen är ansvariga för, säger Mats Eriksson, ordförande i SKLs sjukvårdsdelegation. I helgen har SKL varit ute och debatterat ny statistik som visar att Sverige har färre vårdplatser än motsvarande länder. Antalet vårdplatser kan bli slagträet som blir en brinnande fackla i valrörelsen. SKL försöker vända bilden av minskade vårdplatser som något negativt.

– Det är märkligt att rikspolitiken ger sig in i detaljer i frågor som landstingen är ansvariga för, säger Mats Eriksson, ordförande i SKLs sjukvårdsdelegation.
I helgen har SKL varit ute och debatterat ny statistik som visar att Sverige har färre vårdplatser än motsvarande länder. Antalet vårdplatser kan bli slagträet som blir en brinnande fackla i valrörelsen. SKL försöker vända bilden av minskade vårdplatser som något negativt.

– Har man kunnat minska vårdplatserna är det ett gott betyg. Med en bättre rotation kan vårdplatserna minska. Vi jobbar med kommunerna så att folk inte ska ligga kvar. Men man måste vara observant så att vi har rätt antal vårdplatser, att de finns på rätt ställe. Överbelastning är inget eftersträvansvärt, säger Mats Eriksson, och hänvisar till en kommande utredning som ska visa hur många som ligger kvar i onödan.

 
– Vi ska ju använda samhällets resurser på rätt sätt.
Mats Eriksson tycker medierna är med och svartmålar vården.
– Det har varit nästan ett drev som bara har gått ut på att peka på bristerna i vården.
Det är ju mediernas roll, men jag ser också de soligare delarna av vården. Det är väldigt mycket som är bra.
Statens roll är förvisso att vara den lagstiftande församlingen och se till att dela ut statsbidrag.
– Men det är bättre att staten är med och styr överenskommelser om att till exempel öka tillgängligheten. Statens insats ska inte var för detaljeras Riksdagsledamöterna har väldig svårt att peka på hur landstingen ska skötas. Egentligen tycker jag att de ska skicka frågorna vidare till landstingen. Men när valet närmar sig känner de sig väl manade att visa att de kan agera.

Göran Hägglund vill lägga ner landstingen. Hur ser du på det?
– Jag tolkar det som att vi (landstingen) ska se till att bli ännu bättre på att jobba tillsammans. Det kan jag hålla med om. Det är det jag jobbar med. Jämfört med hur det var för tio år sedan har vi gjort gemensamma insatser som kvalitetsregister, lagt en halv miljard på behandlingsforskning, enats om hantering av preventivmedel, lagt en läkemedelsstrategi, bestämt hur it-systemen ska se ut, och investerat i en protonkanon i Uppsala.

Socialdemokraterna vill lägga 2 miljarder kronor på 4 000 nya anställda inom vården. Hur ser du på det?
– Det är inte deras område egentligen. Skulle man skjuta till pengar må man väl göra det. Men det måste vara väldig svårt att sitta i riksdagshuset och veta hur många sjuksköterskor vi behöver. Det handlar väl om skuggbudgetar och val. Man får ta det för vad det är.

Blir det inte förvirrande för väljarna?
– Ja, det tror jag. Det är ju bra att det är så tydligt som möjlig om vems ansvaret är.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
2026-04-19, 12:35

L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av ”klimataktivister ” hos Naturskyddsföreningen

Under ett panelsamtal på ett seminarium om restaurering av naturen, avbröts ledamöter från Liberalerna och Moderaterna av publiken. Elin Nilsson, L-ledamot tycker att klimatrörelsen har blivit alltmer ”vänsteraktivistisk” och bävar inför kommande panelsamtal. Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen, som ordnade panelsamtalet, har en annan syn på saken.

klimatpolitik
2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Arla snor Max komchef
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram