Under kongressen ska ett stort antal motioner behandlas. S-tidningen Aktuellt i Politiken berättar att det fram till förra veckan hade kommit in 4 135 motioner med över 10 000 att-satser, jämfört med förra kongressen då det kom in 2 500 motioner med 7 500 att satser.
Utöver det ska ett nytt partiprogram med 197 punkter avhandlas, som ska avlösa programmet från 2013. Programkommissionens förslag är ute på remiss och en ny version ska vara på plats 16 april.
Partiprogrammet ska avhandlas under fyra rubriker, enligt Aktuellt i Politiken:
”Du ska leva ett bättre liv i ett rikare land” (ansvariga Mikael Damberg, Marie Nilsson, Ardalan Shekarabi).
”Du har rätt till ett fungerande samhälle” (ansvariga Lena Hallengren, Anders Ygeman, Åsa Johansson, Fredrik Lundh Sammeli).
”Du ska leva i trygghet och säkerhet” (ansvariga Morgan Johansson, Peter Hultqvist, Matilda Ernkrans, Teresa Carvalho).
”Du ska vara del av en stark samhällsgemenskap” (Lena Micko, Lawen Redar, Jonas Attenius).
Huvudtema för kongressen blir ”En ny riktning för Sverige”.
Redan har den tunga S-föreningen Reformisterna mobiliserat sig. Föreningen sprider just nu sin skrift 55 teser för en reformering av Socialdemokraternas ekonomiska politik och skriver motioner i ett försök att styra kongressbeslut och partiprogram.
Reformisterna riktar framförallt in sig på finansiering av reformer.
I skriften går Reformisterna igenom förslagen till S partiprogram och uttrycker misstro till finansieringen:
Tretton av arbetsgruppernas reformförslag går att med vissa antaganden uppskatta kostnaden för.
”Tolv av arbetsgruppernas reformförslag bedöms, försiktigt räknat, sammanlagt kosta över 20 miljarder per år att genomföra”.
”Det handlar om ökad avgiftsfrihet för förskola och fritids, fri kollektivtrafik för barn och unga, tusen nya ledare i utsatta områden, gratis inträden till museum på helger, elbilsstöd riktad till vanligt folk, slopad förmånsbeskattning av kollektivtrafikbiljetter, kontor för arbetsförmedling i varje kommun, fler yrkeslärare, gymnasialt basår, samhällsplikt jämte värnplikten för unga, nattöppna polisstationer och högkostnadsskydd i tandvården”.
”Det trettonde förslaget, att dubblera infrastrukturbudgeten, närmar sig hundramiljardersklassen”.
Reformisterna försöker också att skjuta idén om finansiering via reformutrymmet i sank och skjuter finansieringen av partiets skuggbudgetar i sank:
”Det så kallade reformutrymmet används för att beskriva utrymmet för varaktigabudgetsatsningar en regering kan göra utan att behöva presentera hur dessa ska finansieras.Reformutrymmet är således på ytan en attraktiv källa för en regering, oavsett färg, att finansierasina reformer.Under ytan i Kojunkturinstutets prognos döljer sig dock ett isberg som bör oroa varje socialdemokratisk samhällsbyggare. Reformutrymmet är ett luftslott byggt på nedskärningar i välfärden, i samhällsservice och i stödettill familjer och arbetslösa”.
Reformisterna skriver vidare:
”En djupare analys av Socialdemokraternas senaste skuggbudgetar visar dock på att dessa till storadelar saknar långsiktig finansiering av föreslagna reformer. Den utlovade beredskapsskatten har för varje skuggbudget blivit allt mer otydlig till innehållet ochför det större löftet att höja skatten på kapitalinkomster saknas fortfarande konkreta förslag. Tvärtom har Socialdemokraterna i den senaste skuggbudgeten accepterat sänkt skatt på arbetsfriakapitalinkomster, om än i lägre utsträckning än Tidöpartierna”.
Reformisterna kommer att driva en linje om att ”omförhandla det finanspolitiska ramverket så att nödvändiga infrastruktursatsningar kan lånefinansieras genom underskott i statens finanser” samt ”skapa en grön statlig investeringsbank för att kunna ge utförmånliga lån till bostadsbyggande och de svenska företagens och hushållens klimatomställning” och vidare: ” öka statens skatteintäkter genom att höja skatten för dem med stora förmögenheter, inklusive mark- och fastighetstillgångar, lågt beskattade kapitalinkomster, stora arv, och tiotusentals kronor i Rut-avdrag”.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...