• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Aug 2013

(S) pressar regeringen om minskade utbildningsplatser

Socialdemokraterna har länge riktat kritik mot att regeringen minskat på antalet utbildningsplatser. Detta i en tid då allt fler söker sig till högskolor och universitet.   I sin interpellation, ställd till Jan Björklund, tar riksdagsledamoten Hillevi Larsson (s) upp frågan och konstaterar att minskningen av utbildningsplatser ”skett inom snart sagt alla utbildningsområden” – även bristyrken.   ”Länder i vår omvärld satsar alltmer p&a

Socialdemokraterna har länge riktat kritik mot att regeringen minskat på antalet utbildningsplatser. Detta i en tid då allt fler söker sig till högskolor och universitet.
 
I sin interpellation, ställd till Jan Björklund, tar riksdagsledamoten Hillevi Larsson (s) upp frågan och konstaterar att minskningen av utbildningsplatser ”skett inom snart sagt alla utbildningsområden” – även bristyrken.
 
”Länder i vår omvärld satsar alltmer på högre utbildning, exempelvis vårt grannland Danmark, som nu bygger ut med målet att öka andelen högskoleutbildade från 50 till 60 procent av befolkningen. Tittar man på högskoleutbildning hos den yngre befolkningen 25–34 år ligger Norge i topp, tätt följt av Sydkorea. Sverige kommer först på plats 9, en minskning med fyra platser sedan toppåret 2006”, skriver hon.
 
Under interpellationsdebatten, som planerats till 12 september, kommer Hillevi Larsson att ta upp tre frågor:
 
• Är det inte dags att utöka högskoleplatserna med tanke på den höga arbetslösheten och behovet av utbildad personal på arbetsmarknaden?
• Vilket alternativ erbjuder ministern och regeringen alla de kvalificerade sökande som inte kommer in på sina högskoleutbildningar på grund av regeringens otillräckliga anslag till högskolorna?
• Kan ministern och regeringen tänka sig en särskild satsning på bristyrkesutbildningar i samarbete med högskolor och universitet för minskad arbetslöshet och bättre matchning på arbetsmarknaden?

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-19, 07:37

LUF: Förstagångsväljarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Sist ur är Anton Holmlund, ordförande LUF

politikval 2026
2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Moderaterna släpper ai-valfilm
  • SOS Barnbyar byter kom och opinionschefer

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram