Reklambåten auktioneras ut

Båten sjösattes i februari 2020. Tanken var att erbjuda marknadsförare en ny kategori av utomhusreklam, Floating Out of Home. Reklamen skulle visas på en eldriven båt försedd med digitala skärmar.
Nu kan båten hittas till försäljning på Blocket som länkar till auktionssajten KVDPro. Ingångsbudet ligger på 250 000 kronor, men ännu har ingen lagt något sådant.
Daniel Redgert säger att han har sålt sin andel i båten sedan tidigare och inte är ägare längre.
– För mig har det roliga varit att bygga ett koncept och påvisa att det fungerar. Nu är allt färdigbyggt och vi har kunnat köra två somrar. Nästa steg är att skala upp. Men det har jag bestämt mig för att lämna över, säger huvudägaren Max Bjurström.
Det senaste året omsatte båten 2,2 miljoner kronor. Men Max Bjurström räknar ändå med att göra en förlust.
– Det kostar alltid mer än man tror. Nu hoppas jag på att få tillbaka så mycket som möjligt.
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.